Dolar tl paritesinde 5,44 civarında sakin bir seyir devam ediyor. Bugün 2019'un ilk PPK toplantısı yapılacak ve ekonomistlerin beklentileri TCMB'nin herhangi bir aksiyon almayacağı yönünde. Yani faiz indirimi veya faiz arttırımı gibi olağanüstü bir durum yaşanması beklenmiyor. Geçtiğimiz haftalarda acaba merkez bankası faiz indirimi yapar mı diye konuşulurken Berat Albayrak yapmış olduğu sıkı duruşu korumaya vurgusuyla faiz indirimine en azından şimdilik kapıları kapamış oldu. En azından bu açıklamalar piyasalar tarafından bu şekilde algılandı. 

Fed üyelerinden gelen açıklamalar 2019'da dolar pozitif bir hava oluşmasına Fed'in çok da fazla izin vermeyeceği yönünde algılanmaya devam ederken, Başkan Trump'ın da yüksek dolardan sakındığını bilmekteyiz. Bu nedenle küresel piyasalarda da dolar sakin seyrediyor. Hafta başında sert geri çekilmiş olan dolar endeksi ise dün gerçekleştirilen Brexit oylaması öncesinde hafif toparlamış durumda.

Brexit oylamasından beklendiği üzere bir onay çıkmaması piyasaları etkiler mi sorusu gündemdeydi ancak çok da fazla bir etkisi olmadığını söyleyebiliriz. Dün 93 bin seviyesinin üzerinde bir kapanış yapan Borsa İstanbul 100 endeksi bugün de yükselişlerini devam ettirmek isteyebilir. Zira yurtdışı piyasalar dün akşam saatlerinde alıcılı seyretti ve şu sıralarda da vadeli endeksler pozitif seyrini koruyor. Bu durumun içeriye de yansıması durumunda borsada yaşanabilecek pozitif hareketler dolar tl paritesini de aşağı yönlü baskılayabilir. 

Dolar tl paritesinde PPK öncesi grafik görünümüne de bakalım. Aslında bugün teknik analizden ziyade PPK açıklamalarına odaklanılması gereken bir gün olarak karşımıza çıkıyor. Ancak yine de grafiklerin bize neler fısıldadığına da dikkat etmekte yarar olacaktır.

Dolar tl de geçtiğimiz haftada belirttiğimiz üzere 5,54 seviyesi geçilmediği sürece aşağı yönlü görünüm korunmaya devam ediyor. Teknik olarak günlük grafiklerde 5,54 cvarı kuvvetli direnç bölgesi olmaya devam ederken bu seviye altında kalındıkça teknik göstergelerde dolar kuru için aşağı yönlü hareketi destekler nitelikte kalmaya devam ediyor. Ancak aşağı yönlü hareketlerinde sınırlı kalıyor olması bir belirsizlik olduğu ve bir tarafa kırılma yaşanabilme ihtimalini de güçlendiriyor.

Dolar kuru için olası değer kayıplarında takip edilecek seviyeler 5,39 seviyesi olacaktır. Bu seviye altında ise ana destek noktası 5,335 seviyesine doğru geri çekilmeler devam edebilir. Dolar tl de olası yükselişlerde ise 5,468 seviyesinin aşılması 5,392 ve 5,54 dirençlerine doğru hızlı bir yükseliş hareketini tetikleyebilecektir.