Dolar tl paritesinde belirsiz seyir etkili olmaya devam ediyor. Dolar kurunda dün TCMB'nin faiz kararı sonrasında sert bir düşüş yaşanmış ve 5,305 seviyesine kadar gerilemeler görülmüştü. Dün ki dolar analizimiz içerisinde paylaşmış olduğumuz destek noktası olan 5,298 seviyesi üzerinde kalındıkça yukarı yönlü hareketin devamının gelebileceğini belirttiğimiz dolar kuru bugün 5,42 seviyesine kadar yükseldi.

Güncel Dolar Yorumları

Doların bugün ki yükselişinde temel etkenlerden biri dolar endeksinde yaşanan toparlanma olurken diğer ise Erdoğan'ın sınır ötesi operasyon ve Abd ile ilgili yapmış olduğu açıklamalar etkili oldu. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan Fed faiz toplantısından gelecek kararlar piyasa oyuncuları tarafından takip edilirken diğer taraftan da sınır ötesi operasyon gerçekleşecek mi, gerçekleşecek ise Abd'nin buna yanıtı ne şekilde olacak sorularının cevap bulması ile birlikte doların yönü belli olacak gibi görünüyor.

Dolar kurunda yaşanan iniş çıkışların devam ettiğini ancak destek ve direnç noktalarının altına inemediğini veya üzerine çıkamadığını görüyoruz. Bu sayede belirli bir aralıkta bant hareketini sürdüren dolar tl için grafikler ne diyor bir de dilerseniz o taraftan bakalım.

Dolar tl paritesinde yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde takip edebileceğimiz en önemli direnç noktası 5,457 seviyesinden geçiyor. Günlük grafiklerde direnç noktamız bu bölge iken saatlik grafiklere baktığımızda ise 5,42 seviyesi ön plana çıkıyor ama bzim için önemli olan 5,46 civarı olacaktır. Bugün haftalık kapanışlarında olacağından dolayı bu seviye altında gerçekleşecek kapanışlar TL pozitif bir havanın devamına bu seviyeler üzerinde yapılacak kapanışlar ise dolar pozitif bir havanın oluşmasına katkıda bulunacaktır.

Dolar kurunda yaşanabilecek düşüşlerde ise 5,338 seviyesi oldukça önemli. Bu direnç noktası üzerinde kalındıkça 5,46 seviyesine doğru yükselişler beklenebilir. Bu seviye altında oluşabilecek fiyatlamalar ise dolar negatif bir havanın oluşmasına destek olabilir. 5,338 seviyesi altında haftalık kapanış yapmamız durumunda ise önümüzdeki hafta için 5,255 ve 5,178 seviyeleri hedef haline gelebilir.