Dolar TL paritesinde dün 5,234 seviyesinin bir denge noktası olduğunu ve bu seviye üzerine yükselmesi ve saatlik kapanışların gelmesi halinde yeni hedef noktamızın 5,8 olduğunu vurgulmıştık. Nitekim beklentilerimize paralel bir yükseliş gerçekleştiren dolar kuru 5,278 seviyelerine kadar yükselişlerini sürdürdü.

Şu sıralarda 5,26 civarında seyreden dolar kuru için önümüzdeki haftaya dair hükümet kanadından gelen açıklamalar olumlu kalmaya devam ediyor. Albayrak dün yapmış olduğu konuşmasında enflasyona yönelik çalışmaların önümüzdeki hafta duyurulacağını açıkladı. Bu durum doların hızını düşürebilir ancak diğer tarafta Venezuela'da Abd'nin desteklemekte olduğu muhalif liderin Türkiye'yi Maduro'dan altın almakla suçlaması ve bunun gizli olduğunu belirtmesi kafalarda soru işareti bırakıyor. İran ile amvargo döneminde yapılan ticaret nedeniyle Halkbank  sorunu gündeme gelmişken acaba buradan da benzer bir sorun yaşar mıyız diye düşünmeden geçmek zor oluyor. Ancak şuan için bu iddalar doğrulanmış değil ayrıca dikkate alınıp cevap verilmiş de değil. 

Dün ki analizimizde belirtmiş olduğumuz önemli detaylardan biri de usdtry kurunun 5,28 e yaklaştıkça satış fırsatı olarak değerlenirilebileceği yönündeydi. 2 kez 5,27 seviyesinin üzerini deneyen dolar tl paritesi buralardan satış fırsatı vererek 5,25 seviyelerine kadar geri çekildi. Yani değerlendirebilenlere güzel fırsat verdi diyebiliriz.

 

Dolar grafiğini incelediğimizde 5,28 civarı güçlü direnç konumunu korumaya devam ediyor Bu seviyenin aşılması 5,34 seviyesini gündeme getirebilir. Dolar tl de 5,28 seviyesinin altında kalacak olan yükselişler se yatırımcılar tarafında satış fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilir. Bu durumda 5,23 seviyesine kadar kurda gerilemeler mümkün olabilecektir. Bugün haftanın son işlem günü olması sebebiyle haftalık kapanışta önemli olacaktır.