16 Ocak tarihind yapılacka olan Merkez Bankası toplantısı öncesi karışık seyrin sürdüğü dolar tl paritesinde 5,30 -5,46 arasında bir bant hareketi içerisinde fiyatlamalar devam ediyor. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yaşadığı sert düşüşlerin devamını getiremeyen dolar kuru dün itibari ile bir tepki verdi 5,40 seviyesine kadar yükseldi. Bugün ise 5,43 seviyesine kadar bu yükselişlerini sürdürdüğünü görüyoruz.

Dışarıda piyasalar kısmen sakinken, borsalarda yaşanan endişelerin azalması jpy ve altında güvenli liman olma talebini bir miktar nötrlemiş görünüyor. Gelişmeler bu şekilde iken dolar küresel piyasalarda değer kaybını sürdürüyor. Euro dolar paritesi 1,1450 civarında fiyatlamalarını sürdürürken gbpusd paritesi ise 1,28 seviyesini yukarı yönlü zorluyor. Dolar TL de ise tersine yukarı yönlü bir seyir mevcut. 

Dolar tl grafiğini incelediğimizde 5,465 seviyesine doğru yükselişlerin devam edebileceği görünmekte ancak grafik üzerindeki göstergeler hala aşağı yönlü kalmayı sürdürüyor. 4 saatlik grafiklerde yönünü yukarı çeviren bir dolar varken günlük ve aylık görüntüler aşağı yönlü hareketin devamını gösteriyor. Bu nedenle teknik anlamda da net bir yön oluşmazken 5,465 seviyesi ön plana çıkıyor. Bu seviyenin aşılması günlük grafiklerinde yönünü yukarı çevirecektir ancak bu sviyenin aşılamaması yeniden aşağı yönlü hareketlerin devam edebileceğini gösterir ki bu durumda 5,386 ve 5,33 seviyeleri takip edilecektir. DÜşüşlerin hız kazanması halinde ise 5,27 desteğine doğru gerilemelerin sürmesi beklenebilir.