Dolar tl paritesinde hafta başında yaşanan yükselişlerden sonra TCMB ve Albayrak'dan gelen açıklamalar sonrası sakin seyir etkisini sürürüyor. Bugün yurtdışında tarım dışı istihdam verisi takip edilecek. Abd'de açıklanacak olan TDİ, ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik verileri ile yn bulabileceğini tahmin ettiğimiz dolar endeksi ile dolar kurunun paralel hareket edeceği bir gün olması muhtemel gibi görünüyor. 

Yıl sonuna doğru yaklaştıkça dolar yıl sonunda ne olur, dolar kuru yıl sonunda artar mı düşer mi gibi sorularda gündeme geliyor. Bu sorulara teknik analiz eşliğine cevap vermek daha doğru olacaktır diye düşünüyoruz.

Dolar Analizi

Dolar güne 5,44 seviyelerinden başladı ve bu seviyelere yakın bir şekilde işlem görmeye devam ediyor. Dolar tl paritesi grafiğini incelediğimizde olası yükselişlerde 5,378 seviyesini direnç noktası olarak izleyebileceğimizi görüyoruz. Bu seviyesi üzerinde ise 5,405 seviyesi bulunuyor. Geri çekilmelerde ise 5,321 seviyesinin altına inilmesi halinde 5,278 destek noktasına kadar düşüşlerin devam etmesi beklenebilir. 

Bugün açıklanacak olan önemli Abd ekonomik verileri sonrasında dolar kurunda yön netlik kazanabilir. Dolar endeksinin verileri nasıl karşılayacağı önemli olacaktır. Dolar endeksinde yaşanacak toparlanma hareketleri dolar tl nin yükselmesine sebep olabilecek iken, dxy de yaşanabilecek değer kayıpları ise dolar kurunun aşağı doğru hareketini hızlandırabilecektir. 

Yıl sonu dolar kuru tahminleri içerisinde en dikkat çekeni geçen hafta Fitch tarafından yapıldı. Fitch dolar kurunu yıl sonunda 5,80 olarak beklediğini açıkladı. Şu sıralarda dolar kuru 5,3x seviyelerinde iken 20 gün sonrası 5,80 gibi yüksek bir kur beklentisi yapması dolar tl de yukarı yönlü hareketin devamı gelebilir mi sorusunu da gündeme getirdi. Diğer taraftan girilen seçim sürecinde ekonominin daha da bozulmasına izin vermemek için Cumhur İttifakı ve Erdoğan'ın da adımlar atabileceği konuşulmakta bu nedenle dolar kurunda nasıl bir fiyatlama olabileceği hakkında net konuşabilmek oldukça zor. Ancak küresel piyasalarda dolar endeksinde yaşanan değişimlerin Brexit anlaşması ile İngiltere ve Avrupa Birliği arasında nasıl bir ilerleme katedileceğinin dolar kuru üzerinde etkili olabileceğine de dikkat ederek işlem yapmakta fayda olacaktır diye düşünüyoruz.