Fed’in iki gün süren FOMC toplantısı bugün bitiyor. Türkiye saati ile 17.00’da yayınlanan komite kararları ise, takip edilecek. FOMC toplantısının hemen ardından gerçekleşecek olan Başkan Jerome Powell’ın basın toplantısı için de meraklı bir bekleyiş hakim. Para politikasında keskin bir değişim beklenmiyor ancak Covid-19 salgınında enfeksiyonların artmaya devam etmesi durumundaki uygulamalar ve kredi imkanları hakkında açıklamalara ihtiyaç duyuluyor.

ABD hisse senedi piyasaları ise, tüm bu yoğun süreçten pozitif etkilenerek güne yüksek açılarak başladı. Dow 25 puan, S&P 500 %0,2 ve Nasdaq 100 ise, %0,5 yükseldi.

Küresel piyasalardaki veri akışına baktığımızda ise, açıklanan Avustralya Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (çeyreklik) (2. Çeyrek)  verileri oldukça önemli.                Bir önceki dönemde, 0,3% olarak açıklanan endeks, bugün -1,9% olarak açıklandı. Beklenti ise, -2,0% olarak açıklanacağı yönünde idi.

Günün küresel piyasalar için önemli olan diğer verileri ise, ABD Askıdaki Konut Satışları (Aylık) (Haz) ve ABD Ham Petrol Stokları oldu.  İlk olarak ABD Askıdaki Konut Satışları 15,0%’lik beklentinin üzerine gelerek 16,6% olarak açıklandı. Bu veri bir önceki dönemde ise, 44,3% idi. ABD ham petrol stokları ise, 0,357M olarak açıklanacağı yönündeki beklentiye karşılık -10,612M olarak açıklandı. Bu veri bir önceki dönemde ise, 4,892M idi.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…