Çarşamba günü piyasalarının gündemi, yine büyük ölçüde ABD ve Çin ilişkisi belirledi.

ABD ve Çin arasındaki gerginlik her geçen gün şiddetlenirken, Temsilciler Meclisi, batı Sincan bölgesindeki Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleri sebebiyle, Çinli yetkililere yaptırım uygulayacak tasarıyı onayladı. Gelişmeler ile birlikte dolar, 7,1773’e kadar gerileyen yuan karşısında son dokuz ayın en yüksek seviyesine ulaştı. ABD Başkanı Donald Trump’ın  “Bu hafta sonundan önce Çin konusunda güçlü bir adım duyacaksınız.” ifadelerini kullanması ise,  yeni bir ticaret savaşının yaklaştığına dair sinyalleri güçlendirdi.

AB Komisyonu, 750 milyar Euro değerindeki Avrupa Toparlanma Fonu teklifini düzenledi. AB’nin kendi içindeki, bütçe kaynaklarına karşı borçlanma yetisini büyük oranda genişleten, bu fonun düzenlenmesi ile birlikte Euro, Mart ayının son günlerinden bu yana, ilk kez 1,10 doları aştı.

ABD Borsaları ise, güne yüksek açılarak başladı. Dow Jones 30 vadeli işlemleri 347 puan artttı. S&P 500 ise, %1,2 yükseldi. Çin piyasalarındaki düşüşse devam ediyor.

Petrol ise, ABD ve Çin arasında siyasi ve ekonomik yaptırımlara ilişkin gerginliğin artmasıyla birlikte ulaştığı 11 haftanın en yüksek seviyesinden geriledi. ABD ham petrol vadeli işlemleri %1,0 düşüşle 34,01 dolara, Brent petrol ise  %1,4 kayıpla 35,65 dolara kadar geriledi.