ABD'de Covid-19 pandemisi nedeniyle oluşturulan son teşvik paketine yönelik müzakereler devam ediyor. ABD Kongresi'nde görüşülen paket için,  hükümet ve Senato Cumhuriyetçileri arasındaki ve Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasındaki görüş farklılıkları süreci zorlaştırıyor. Cumhuriyetçiler, 1 trilyon dolarlık paket hazırlığında iken, Demokratlar 3 trilyon dolar tutarında bir paket öngörüyorlar. Başkan Trump'ın pakete dahil etmek istediği bordro vergisi indirimi içinse, Cumhuriyetçilerin tutumu henüz açık değil.

ABD hisse piyasaları ise gündemin de etkisiyle, güne karışık açılmalar ile başladı. Dow vadeli işlemleri ve S&P 500 vadeli işlemleri ise %0,4 düşerken, NASDAQ 100 vadeli işlemleri sabit kaldı.

ABD ve küresel piyasaların gündemindeki bir diğer konu ise, açıklanan Ham Petrol Stokları oldu. Bir önceki dönemde -7,493M olarak açıklanan ham petrol stokları, 4,892M olarak açıklandı. Ekonomistlerin beklentisi ise, ham petrol stoklarının -2,088M olarak açıklanacağı yönünde idi.

Çarşamba günü küresel piyasalarında dikkat çeken bir diğer gelişme ise, yükselişini sürdüren altın fiyatları oldu. Altın vadeli işlemleri, %0,8 oranındaki artışla ons başına 1.857,80 dolara ulaştı.

 

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin….