Çarşamba gününün finans piyasaları gündeminde, yurt içi piyasalar önemli bir yer aldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamada, Türkiye'nin 2 ülke ile swap anlaşması yaptığına dair çıkan haberlerin doğru olmadığı ve birçok ülkeyle swap görüşmelerinin yerel paralarla ticareti de kapsayacak şekilde hala sürdürüldüğü belirtildi. Bakanlık yetkilileri, konuyla ilgili resmi makamlar haricinde yapılan haberlere itibar edilmemesi gerektiğinin de altını çizdi. Açıklamaların da etkisiyle Türk Lirası değer kazanımını hızlandırdı. USDTRY paritesi 6,80 seviyesinin altına kadar indi. Bugün açıklanması beklenen Mayıs Tüketici Güven Endeksi ve Mart Kısa Vadeli Borç Stoku verileri içinse meraklı bekleyiş sürüyor.

ABD hisse senedi piyasaları ise Çarşamba gününde yüksek açıldı. Dow Jones 30 vadeli işlemleri 278 puan yükseldi. S&P 500 %1,1,  Nasdaq 100 ise %1,0 değer kazandı.

İngiltere’nin tarihinde ilk kez negatif faiz oranı ile tahvil satışı yapması ise, büyük ses getirdi. Haber akışının etkisi ile de İngiltere Bankası’nın (BoE)  faiz oranlarında bir indirim daha yapacağı spekülasyonları hız kazandı. Sterlin ise 1,2264 dolardaki yerini korudu.

Petrol fiyatların da ise, son zamanlarda ulaşılan en yüksek seviyede istikrar sağlandı. Bu istikrarda, korona virüs vakalarında görülen azalmanın ve API stoklarında raporlanan düşüşün etkisi olduğu gözlemlendi. Brent petrol, 35,63$ seviyesine yükselirken ham petrol 34,90$ seviyesini test etti.

Her ne kadar vaka sayılarında azalma gözlemlense de Covid-19’un piyasalardaki olumsuz etkisi hala sürüyor. Pandeminin yeni sıcak noktaları ise, Brezilya ve Rusya oldu. Brezilya’da Covid-19 nedeniyle bir günde ölenlerin sayısı 1.200’e kadar yükseldi. Rusya’da ise, bir günde 10.000 üzerinde vaka tespit edildi.