Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin, taleplerinin bir bölümünden vazgeçeceğine işaret etmesi üzerine ekonomiyi desteklemek amacıyla sunulan son teşvik paketinde uzlaşma ihtimali arttı. Ancak gözler yeniden Fed’in toplantı tutanaklarına çevrildi. Çünkü, kısa vadeli ekonomi göstergelerinin büyük çoğunluğu, son Fed toplantısından bu yana yatay bir seyir izlendiğini gösterdi. Söz konusu durum da yatırımcıları, ek teşvikler için neyin yeterli olacağı konusunda kararsız bıraktı. Tüm bunların da etkisiyle dolar endeksi, Salı günü gördüğü 92,237 puanın sadece %0,1 üzerine çıkabildi.

ABD borsaları ise, güne bir nebze yüksek açılarak başladı. Dow 30 41 puan yükseldi.  S&P 500 ve Nasdaq 100 ise benzer artışlar kaydetti.

Merceği Avrupa’ya çevirdiğimizde ise, yükselen enflasyon rakamları dikkat çekti. İngiltere’de ve Euro bölgesinde enflasyon yükseldi. İngiltere'de tüketici fiyat endeksi, 0,6% olan beklentinin üzerine çıkarak 1,0% olarak açıklandı. Yine de Merkez Bankası'nın hedefinin altındaki seyrini sürdürdü. Euro bölgesindeki çekirdek TÜFE oranı ise, %0,8’den %1,2’ye yükseldi.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…