Çin, Pekin içinde ve çevresinde görülen ikinci dalga Covid-19 vakalarının ardından Pekin, kısıtlamaları artırma kararı aldı. Çin’in başkentinde, okullar ve eğlence yerleri yeniden kapatıldı. Bununla birlikte 1.000’den fazla uçuş iptal edildi. Ancak, fabrika ve mağazalar faaliyet göstermeye devam ediyor. Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü müdürü Anthony Fauci de salgının ABD’de henüz bitmediğini, artan vaka sayılarının da bunun en büyük göstergesi olduğunu belirtti. Başkan Yardımcısı Mike Pence ise tam aksi söylemlerde bulundu. Pence; Salı günü yayınlanan Wall Street Journal’ın serbest kürsüsünde, ikinci dalga enfeksiyonların abartıldığını söyleyerek durumu önemsizleştirdi.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın dün Senato Bankacılık Komitesi’nde gerçekleştirdiği Yarı Yıllık Para Politikası Sunumu ise, Çarşamba gününün piyasalarında etkiliydi. Powell, üretim ve istihdam konusunda karamsar denilebilecek ifadelerde bulundu. Ekonomide Covid-19 salgınından önceki dönemin çok gerisinde kalındığını belirten Powell, ekonomide tam anlamıyla bir toparlanma için belirli bir tarih veremedi.  Powell, büyümedeki gerileme içinse, bu çeyrekte de rekor seviyelerin görülebileceğini belirtti. Başkan Powell yine de ekonomi için yavaş ve engebeli bir toparlanma uyarısını yinelemeyi ihmal etmedi. Nitekim aynı gün yayınlanan Mayıs ayı perakende satış ve endüstriyel üretim verileri, hafif toparlanmaların olduğunu gösterdi.

Tüm bunların üzerine ABD borsaları, hafif artışlar yaşadı. Dow Jones 30 endeksi 59 puan artış gösterirken, S&P 500 %0,3, Nasdaq 100 ise, %0,4 değer kazandı.

Petrol fiyatları ise, ABD'nin ardından Çin'de de artan COVID-19 vakaları nedeniyle petrol talebinin düşeceği endişelerini güçlendirerek baskılandı. Dün 41,68 dolara kadar çıkan Brent petrolün varil fiyatı, %0,4 kayıpla 40,77 dolara kadar geriledi. ABD ham petrol vadeli işlemleri ise, %0,8 düşüşle 38,06 dolara düştü.