Çarşamba gününün finans piyasaları gündeminde, ABD’nin etkisi yine yoğun bir şekilde hissediliyor idi. Fed Başkanı Jerome Powell’ın üzerindeki baskı gün boyunca devam etti. Washington’daki Peterson Enstitüsü’nün bir etkinliğinde, Powell’ın yapacağı konuşmanın, başkan Donald Trump’ın, dün yaptığı Fed’in faizleri sıfırın altına çekmesi konusundaki propagandanın belirleyiciliğinde gerçekleşeceği, tahmin edildi.

Bununla birlikte dün gelen ABD’nin Nisan Ayı Tüfe verileri, aylık bazda %0,8 daralma kaydetti. Yıllık bazda TÜFE ise, %0,3 - %0,4’lük beklentinin altında gerçekleşti. Fed’in üzerinde baskı oluşturan faktörler sadece bunlarla da sınırlı kalmadı. Kongre yeni bir mali destek sunamaz iken, Meclis Demokratları covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında 3 trilyon dolarlık yeni bir ekonomik destek teşvik paketi açıkladı. Destek paketi, Senato Cumhuriyetçileri tarafından anında reddedildi. Paketin, hafta içinde genel kurulda oylanacağı bildirildi.

ABD hisse senedi piyasaları ise, toparlanıyor gibi gözükse de dar bir aralıkta işlem yaptırdı. Dow Jones 30 153 puan yükseldi. S&P 500 %0,6 ve Nasdaq 100 %0,7 artış kaydetti.

Avrupa içinse, kaldırılan seyahat yasaklarının büyük ses getirdiğini ve ilerleyen günlerde etkileri bakımından gündemi epey meşgul edeceğini söyleyebiliriz. Almanya, bireysel seyahatler üzerindeki yasakları kaldırdı ve 15 Mayıs tarihinden itibaren de Fransa, İsviçre ve Avusturya ile sınırlarını yeniden açacağını açıkladı. Çin’in kuzeydoğusundaki Jilin şehrinin, ikinci dalga covid-19 vakalarına karşılık karantinaya alınması ise, dünyanın sürdürdüğü tutarsız pandemi yönetimini bir kez daha gözler önüne serdi. Tüm bu gelişmeler, finans piyasalarındaki gergin havayı besler nitelikteydi.

Son olarak, OPEC tarafından günün ilerleyen saatlerinde, petrol piyasasına ilişkin aylık raporun ve yılın geri kalanı için küresel arz ve talep tahminlerinin paylaşılacağı açıklandı.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…