Çarşamba günü piyasalarının gündeminde, ilk olarak dolarda yaşanan rekor yükseliş yer aldı. Dolar, son iki hafta içerisindeki en yüksek seviyesini gördü. Bununla birlikte ABD’nin 10 yıllık Hazine verimi de son bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Salı günü %5 düşüş yaşayarak 1900 doların altına kadar inen ONS altın ise, stabilleşti.

ABD piyasalarındaki pozitif seyir hisse sentlerinin de güne yüksek açılarak başlamasına neden oldu. Dow 30, 273 puan yükselirken S&P 500 %0,8 artış yaşadı. Nasdaq 100 ise, %1,0 değer kazandı.

Çarşamba günü piyasalarındaki veri akışına baktığımızda ise, İngiltere’deki hareketliliğin devam ettiğiniz görüyoruz. İlk olarak sabah saatlerinde, İngiltere Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (2. Çeyrek)  açıklandı. Bir önceki dönemde, -2,2% olarak açıklanan GSYH, -20,5%’lik beklentiye karşılık -20,4%        olarak açıklandı. Ardından, İngiltere Aylık GSYİH 3A/3A Değişimi              açıklandı. Bir önceki dönemde, -18,7% olarak açıklanan veri -21,2% olarak açıklanacağı yönündeki beklentiye karşılık -20,4% olarak açıklandı.Açıklanan verilerden hareketle, İngiltere ekonomisi, Covid-19’dan en büyük darbeyi alan ekonomi oldu.

Türkiye saati ile 15:30’da açıklanan ABD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Tem) de küresel piyasalar için önemli bir veri olarak kaydedildi. Bir önceki dönemde, 0,2% olarak açıklanan endeks,0,6% olarak açıklandı. Analistlerin beklentisi ise, endeksin yine 0,2% olarak açıklanacağı yönünde idi.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…