Çarşamba günü piyasalarının gündeminde, Türkiye saatiyle 21:00’da açıklanacak olan Federal Açık Piyasa İşlemleri Komitesi (FOMC)’nin iki günlük toplantı kararı ve Fed Başkanı Powell’ın basın toplantısı vardı.

ABD için günün bir diğer önemli gelişmesi ise, Mayıs ayı TÜFE verilerinin yayınlanması oldu. ABD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (May), -0,1% olan beklentiyi karşıladı ve -0,1% olarak açıklandı. Bir önceki dönemde açıklanan endeks ise, -0,4% idi. Dolayısıyla ABD’de enflasyonu, Nisan ayına göre bir miktar iyileşme kaydetti.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Kuruluşu (OECD)’nun, pandeminin küresel ekonomiye etkilerini konu aldığı raporunu revize etmesi ise, piyasada soğuk rüzgarlar estirdi. Küresel ekonominin; savaş zamanları hariç son yüz yıl içinde, yaşadığı en kötü resesyonunun nedeninin Covid-19 pandemisi olarak gösterildiği raporda; “ekonomik etkiler her yerde korkunç” denildi. OECD, 2020’de küresel büyümenin ise, %7,6 oranında küçüleceğini tahmin etti. Bu oran, ikinci dalga Covid-19 enfeksiyonlarına rastlanmadığı taktirde ise,  %6 olarak bekleniyor.

Günün ABD borsalarına baktığımızda ise, karışık açılmalar olduğunu görüyoruz. Dow Jones 30 113 puan düşüş yaşarken S&P 500 %0,3 düştü ve Nasdaq 100 ise, %0,1 yükseldi.

İç piyasalar içinse, 13,2% olarak açıklanan Çeyreklik İşsizlik Ortalaması (Mar) verileri önemliydi. Bu veri bir önceki dönemde 13,6% idi.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için hisseforex’i takip edin…