Çin’in imzaladığı yeni milli güvenlik yasası ile Hong Kong’un özerkliğini ihlal ettiği algısı, ABD ve Çin arasındaki gerginliği alevlendirdi. ABD’nin Hong Kong meselesi nedeniyle Çin’i cezalandırmak istediği haberleri HSBC hisselerini, iki ayın en düşük seviyesine geriletti. Ancak, Hong Kong doları ve Hang Seng hisse senedi endeksi haber akışından olumsuz etkilenmedi. Hong Kong doları sabit kaldı. Hang Seng hisse senedi endeksi ise, %0,6’lık bir artış yaşadı.

Öte yandan ABD’nin yeni Covid-19 vakaları ilk kez 60.000’i geçerek rekor bir seviyeye ulaştı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yönetici direktörü Mike Ryan ise, corona virüs kaynaklı dünya genelinde ölen kişi sayısının, yeniden artmaya başlamasının olası olduğunu belirtti.

Söz konusu durumun ABD’deki ekonomik toparlanmayı durduracağına dair endişeler, hisse senedi piyasalarında karışık açılmalara neden oldu. Dow Jones 33 puan düşerken S&P 500 %0,1’den az değer kaybetti. Nasdaq 100 ise, %0,2 yükseldi.

 Dünya genelinde Covid -19 vaka sayılarındaki artış, güvenli liman varlıklarına karşı talebi arttırdı ve ons atlın fiyatları rekor seviyelere tırmandı. Ons altın 1.800 doları geçerek Kasım 2011’den bu yana ulaştığı en yüksek seviyeye yerleşti.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…