Wall Street Journal’ın Salı günü yayınladığı bir rapora göre, ABD ve Çin, 2020 yılının başında imzaladıkları ticaret anlaşmasını yeniden gözden geçirmek için Ağustos ayının ortasında buluşma kararı aldı. İki ülke içinde aralarındaki sıkıntıların çözümünde bir fırsat olarak görülen bu görüşmeden sonra ABD ve Çin arasındaki ilişkinin güçlenmesi bekleniyor.

ABD hisse senedi piyasaları ise, Kongre tarafından geliştirilen yeni virüs destek paketinde ilerleme kaydedileceği umutları ile birlikte güne yüksek açılarak başladı. Dow Jones 184 puan arttı. S&P 500 %0,5 artarken Nasdaq 100 ise, %0,3 yükseldi.

Günün en ses getiren gelişmelerinden bir diğeri ise, altın fiyatlarının, Salı gününde tarihinde ilk kez 2.000 doların üzerine çıkması oldu. Konu hakkında ING’den yapılan açıklamada, “yatırımcıların altın borsa yatırım fonlarına (ETF) doluşmaya devam etmesiyle, elde tutulan altınlar geçen hafta 820 binden fazla artış yaşayarak 108,51 milyon seviyesinde rekor kırdı” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye saati ile 17:30’da açıklanan ABD Ham Petrol Stokları ise, piyasalar için günün önemli verilerinden bir tanesi olarak kaydedildi.  Bir önceki dönemde, -10,612M olan petrol stokları, -7,373M olarak açıklandı. Beklenti ise,-3,001M olarak açıklanacağı yönünde idi.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…