Çarşamba günü piyasaları California ve Texas’tan gelen yeni Covid-19 enfeksiyon rakamları ile sarsıldı. Salı günü Texas’ta 6.900, California da ise 8.441 yeni virüs vakası raporlandı. Rekor seviyelere ulaşan vaka artışı üzerine ABD’nin Alerjik ve Bulaşıcı Hastalıklar Ulusal Enstitüsü müdürü Anthony Fauci, ülkenin pandemide kontrolü kaybettiğine dair uyarılarını yineledi. CNBC tarafından yapılan bir anket ise, virüs artış hızındaki bu ilerlemenin, Kasım seçimlerinde Donald Trump için negatif sonuçlar getireceğini ön gördü.

Tüm bunların üzerine ABD hisse senedi piyasaları güne negatif başladı. Dow Jones 30 161 puan, S&P 500 %0,5, Nasdaq 100 ise, %0,3 geriledi.

Avrupa içinse haberler iyiydi. İlk olarak IHSMarkit’in Haziran ayı Euro bölgesi bileşik satın alma müdürleri endeksi açıklandı. Endeks revize edilerek 47,4 puana yükseltildi. Bununla birlikte Almanya’nın işsizlik rakamlarındaki artış büyük ölçüde yavaşladı ve Haziran ayında 120.000 işsizlik artışı olması beklenirken sade 69.000 işsizlik artışı kaydedildi. Ayrıca Fransız otomobil satışlarında yıllık bazda artış elde edildi.

Küresel piyasalarda günün en önemli gelişmelerinden bir diğeri ise, Çin’in dün yürürlüğe soktuğu yeni güvenlik yasası oldu. Çin Hong Kong’da sert önlemler almaya başladı ve ilk tutuklamaları gerçekleştirdi.

Son olarak petrol fiyatlarında, yeniden bir toparlanma başladı. ABD ham petrol fiyatları %2,4 yükselişle 40,22 dolara, Brent petrol ise, %2,2 artışla 42,33 dolara ulaştı.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…