Bu gece herkesin merakla beklediği Fed gecelerinden bir tanesi olacak. Aslında Fed gecelerine ve sonuölarına genellikle alışığız ancak bu gecenin farkı Fed'den pyasaların faiz arttırımı beklemesine karşın Trump'ın faiz arttırımına kesin bir dille karşı çıkıyor olması. Fed başkanı Powell'ın son açıklamaları ve Fed üyelerinin açıklamaları normal şartlarda bugün faiz arttırma ihtimalini %100 yaklaştırırken Trump ve Beyaz Saray'dan son günlerde gelen açıklamalar faiz arttırım ihtimalini %70 lere kadar geri çekti. Peki şimdi Fed faizleri arttıracak mı ? Fed faizleri arttırırsa piyasalarda nasıl bir hareket izlenebilir ?

Abd Merkez Bankası Fed'in Faiz Kararı Bekleniyor

Yılın son faiz toplantısını gerçekleştiren Fed'den beklentiler faiz arttırımının geleceği yönünde. Ancak yinede  Trump ile ters düşmek istemek istemeyeceğini savunan bir kesimde bulunuyor. Bugün Fed'in faiz arttırımından ziyade sonrasında yaşanacak gelişmelerin konuşulacağı bir geceye gebe olabilir. Fed beklentiler dahilinde 25 baz puanlık bir faiz arttırımı yaptığında bu faiz arttırımı zaten fiyatlamaların içerisinde olduğundan dolar tarafında hafif bir toparlanma görülebilir. Sonrasında ise Powell ve Fed üyelerinin açıklamaları takip edilecektir. Önümüzdeki yıla ilişkin faiz ve enflasyon beklentileri ön plana çıkacaktır. Yine Trump'ın atacak olduğu twitler son derece önemlidir. Genellikle bu tarz açıklamalar için Twitter'ı kullanan Başkan Trump'ın resmi twitter hesbaı takibe alınmalı. Burada paylaşılabilecek olan Fed'in faiz kararına ilişkin açıklamalar piyasanın ilerleyişi ile alakalı önemli sonuçlar doğurabilir.

Normal şartlar altında Fed faizleri arttırırsa dolar yükselir. Dolayısı ile dolar endeksi de yükselir. Dolar çaprazlı paritelerde dolar lehine fiyatlamalar görülür. Dolar endeksi yükseldiği için Altın ons fiyatı geriler ve borsalarda satış baskısı oluşabilir. Ancak bugün ki toplantı da bu durum geçerli değildir. Çünkü bugün faiz arttırımından ziyade toplantı sonrasına odaklanmış bir piyasa mevcut. Trump ile Powell karşı karıya gelecek mi, Fed'in bağımsızlığı sorgulanır hale gelir mi gibi soruların cevap bulacağı bu gece çıkacak olan kararlar hem Türkiye hem de yurtdışı piyasalarında ciddi hareketlilik oluşturacaktır.