Geçtiğimiz hafta başlayan Brexit tartışmaları bu haftanınn gündemindeydi. Parti içi güven oylamasını kazandıktan sonra Başbakanlık ofisi “10 Numara”da basına açıklamalarda bulunan İngiltere Başbakanı Theresa May, yeni misyonunu “halkın oy verdiği Brexit’i hayata geçirmek ve ülkeyi bir araya getirmek olarak açıkladı.

Bu işe parlamentodan başlanması gerektiğini belirten May, “Bu, bütün siyasetçilerin bir araya gelmesi ve ulusal çıkarlar doğrultusunda hareket etmesiyle başlamalı.” diye konuştu. AA'nın haberine göre; May, hakkında güven oylaması talep edilmesine yol açan Brexit anlaşmasındaki “tedbir maddesi” konusunda muhataplarından yasal güvenceler alma ve milletvekillerinin kaygılarını giderme sözü de verdi. Avrupa piyasalarını ve gündemini yoğun bir şekilde meşgul eden diğer bir konu ise, Çin Dışişleri bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, Çin hükümetinin AB ile kapsamlı iş birliğini derinleştirip genişletmeye ve ikili ilişkilerde daha büyük ilerlemeler kaydedilmesini hızlandırmaya hazır olduğunu söylemesi oldu. Bu açıklamadan hareket ile Çin’in yeni dönemdeki AB’ye yönelik uygulayacağı tahin edilen politikaların Dünyaya etkileri de daha uzun süre tartışılacak gibi.Küresel piyasalar içinde oldukça önemli olan bu konuların yanında iç piyasada; ekonomik gerileme, işsizlik ve sanayi üretimi verileri belirleyici konular oldu.

TÜİK´e göre Eylül 2017 döneminde yüzde 10.6 olan dar tanımlı standart işsizlik 0.8 puan artarak Eylül 2018´de yüzde 11.4 oldu. Dar tanımlı işsiz sayısı bir önceki yıla göre 330 bin kişi artarak 3 milyon 750 bine yükseldi.
Yine  TÜİK verilerine dayanarak hesaplanan geniş tanımlı işsiz sayısı 6.4 milyona yaklaştı. Geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 18.2 oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre geniş tanımlı işsiz sayısı 466 bin arttı.İŞKUR Kasım verilerine göre kayıtlı işsiz sayısı bir önceki yıla göre 692 bin 496 kişi artarak 3 milyon 297 bine ulaştı.Ve bir anlamda sonuç olarak işsizlik sigortası başvurularında patlama yaşandı. Sanayi üretimi ise Ekim ayı itibariyle yüzde 5.7 küçüldü. Bu verilere yanıt olarak uzmanlar, ekonomide küçülme, yüksek enflasyon ve işsizliğin bir arada yaşandığı ağır bir kriz tablosu yaşanıyor, dedi. Son olarak, açıklanan verilere göre; haftaya artışla başlayan Borsa İstanbul Endeksi(BİST100), Gün sonunda %1.04 artışla 90897 puana yükseldi. Piyasa kapanışına doğru dolar en düşük 5.33 lirayı ve en yüksek 5.39 lirayı gördükten sonra 5.35-5.36 lira aralığında sabitlendi. Euro, en düşük 6.07 lirayı ve en yüksek 6.12 lirayı gördükten sonra 6.08-6.09 aralığında sabitlendi. Sterlin ise en düşük 6.75 lirayı ve en yüksek 6.81 lirayı gördükten sonra 6,77-6,78  lira aralığında işlem gördü.