Dünyanın gelişmiş ülkelerinin ve gelişmekte olan ülkelerin merkez bankaları başkanlarının katılımları ile gerçekleştirilen ABD’nin Wyoming Eyaleti’nde yer alan Jackson Hole Vadisi’nde düzenlenen toplantıda bir araya geliyorlar. 24-26 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek olan toplantı bugün itibari ile başlamış olacak ve piyasa oyuncularının gözleri buradan gelecek haberlerde olacak.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı olan Cemil Ertem de Jackson Hole toplantısını köşesine taşıdı ve toplantı ile ilgili ilginç açıklamalarda bulundu. Köşe yazısına "Boş konuşmak, amaçsızca toplanmak" başlığı atan Ertem şu dikkat çekici notlara yazısında yer verdi.

"Şimdi ABD’de Jakcson Hole’de merkez bankaları toplanıyor. Ama niçin, onlar da bilmiyor... Sorsanız ne iş yaparsınız diye, “Her şeyi abi” diyecekler.

2. Dünya Savaşı sonrası ABD önderliğinde kurulan dünya ticaret ve para düzeni, iç savaşlara, ülkeler arasında kısmi lokal çatışmalara ve teröre dayanan ve böylece dünya ticaret ve para sistemini yalnız ABD merkezine ve o merkezin yedeklediği Avrupacoğrafyasına sıkıştıran, buralarda merkezileştiren bir yeni sömürge sistemiydi. Bu sistem, dünyanın bütün geri kalmış bölgelerini daha da geride bıraktırmak ve birbirleriyle irtibatını kesmek üzerine de kurulmuştu.

Bu, artık geride kalıyor. Ama bu sistemin kalıntılarının bile devam etmesi halinde merkez bankalarının yapacağı bir şey yoktur.

Evet Cemil Ertem bu şekilde ifadeler ile jackson hole un boş bir iş olduğunu vurgulasa da buradan verilen mesajlar piyasalar açısında n oldukça büyük önem arzetmekte. Bugün başlayacak olan toplantıda gözler özellikle Avrupa Merkez Bankası Mario Draghi ve Fed Başkanı Jannet Yellen  üzerinde olacak. Yapılacak olan konuşmalarda küresel büyüme rakamları, enflasyon oranları ve petrol fiyatlarının seviyeleri ve fyatlamaların ekonomilere olan etkileri konuşulabilecek ve mesajlar verilebilecek önemli konulardan gibi durmakta.

Yellen Abd ekonomisine ve ekonominin geleceğine dair atılabilecek adımlara ilişkin yapacağı açıklamalar ve Draghi'nin özellikle Avrupa'da faiz oranlarının geleceğine dair ve yine Avrupa genelinin enflasyon beklentilerine dair yapacak olduğu açıklamalar ile özellikle euro bazlı paritelerde hareketlilik yaşatabilecektir. Tabi buradan çıkan haberlerin sadece dolar ve euro bazlı değil tüm para birimlerine ve tüm ülke borsalarına da etki etmesi oldukça yüksek ihtimaldedir. Dolar TL ye ve Bist 100 e de etki etmesini beklediğimiz Jackson hole 26 ağustos da sona erecek.

Bu arada bugün başlayacak olan Jackson Hole toplantısında Fed Başkanı Yellen'ın, 25 Ağustos'ta New York saatiyle 10:00' da finansal istikrar konusunda konuşması beklenirken. Draghi'nin ise sahneye 13:00'da çıkması bekleniyor.