Altın tarafında fiyatlamalar hala pozitif olsa da bugün gün içerisinde 1280 desteğine doğru geri çekilmelerin yaşandığını görüyoruz. 2018 yılının sonlarında ve 2019 genelinde pozitif bir ons beklediğimizi ve bununda nedenlerini önceki altın analizlerimizde paylaşmıştık. Ons tarafında genel anlamda 2019 yılı için pozitif beklentilerimiz devam ediyor ancak bu durumda altında herhangi bir tepkinin olmayacağı anlamına gelmemeli.

Abd ile Çin ticaret bakanlarının yeniden ikili görüşmelere başlaması, Abd ve Yurtdışı borsalarda yaşanan toparlanma hareketleri altın tarafında oluşan güvenli liman talebini azaltmış görünüyor. Aynı şekilde altın için geçerli olan bu durum Japon Yeni içinde geçerli ve jpy de de bugün aşağı yönlü bir atak mevcut. Abd ile Çin'in ticaret savaşlarına son vermeleri halinde oluşabilecek belirsizlik durumunun ortadan kalkması yatırımcıların güvenli liman arayışlarına da son vermeleri anlamına geleceğinden altından bir miktar çıkışın yaşanması da doğal olacaktır. Bu durumda altın fiyatlarını baskı altında bırakabilir. 

Diğer taraftan Fed'in bu yıl içerisinde 1 veya 2 faiz arttırımı yapabileceğini bekleyenlerin oranı hayli fazla ve gittikçe tek faiz arttırımının ideal olduğunu söyleyen ekonomistler ve Fed üyeleri artmaya başlıyor. Bu durumda ons için pozitif bir gelişmedir. Bu beklentilerin gerçekleşmesi halinde ons altın tarafında pozitif fiyatlamalar mümkün olacaktır. Gelişeler bu şekilde yaşanmaya devam ederken ons altın grafiğine de bakmadan geçmek olmaz. Öyleyse gelin ons altın grafiği bize neler söylüyor bir de ona bakalım.

Ons atın fiyatlarında düşüşlerin devamı halinde ilk takip edeceğimiz nokta 1,280 dolar seviyesi ki şuan bu seviyenin hemen üzerinde bir fiyatlama mevcut. buranın altında ise 1,275 dolar desteğini takip ediyor olacağız. Asıl ana destek noktamız ise 1,266 dolar seviyesinde bulunuyor ki bu seviyenin şuan için oldukça güçlü olduğunu ve oluşan kısa vadeli yükseliş trendinin başlangıç noktası olduğunu belirtmemizde de fayda bulunuyor.

Altın ons fiyatında yukarı yönlü hareketlerin devamı için ise 1,289 dolar üzeri kapanışlar gerçekleştirmemiz gerekiyor. Altın gün içerisinde 1,290 doların üzerini defalarca denese de günlük kapanışları 1289 dolar altında gerçekleştiriyor bu nedenle henüz 1,300 dolar seviyesinin üzeri denenebilmiş değil. Ancak herhangi bir piyasaları olumsuz etkileyebilecek haber akışı 1,303 dolar seviyesine doğru yükselişleri tetikleyebilecektir.