Altın fiyatlarında bugün 1,20 dolar seviyesi önemini koruyor. Gece saatlerinde 1,200 dolar altına gerileyen ons fiyatları 1,195 dolar seviyesini test ederken şu sıralarda ise 1,200 dolar seviyesine yeniden yükselmiş durumda. Bugün ekonomik takvimde Abd kaynaklı olarak açıklanacak olan önemli bir veri bulunmuyor. Bu nedenle altın fiyatlarının yönü teknik analiz çerçevesinde belirlenebilir ancak Trump ve ekibinden gelebilecek olan Fed'e ve ekonomi politikalarına yönelik açıklamalar altın fiyatlarını etkileyebilir. Yine Çin'e karşı atılacak adımlar ve Nafta görüşmeleri de altın fiyatları üzerinde olumlu-olumsuz etki oluşturabilecek diğer detaylar olarak karşımıza çıkıyor.

Altın ons fiyatı 1,185 dolar seviyesinden başlattığı kısa vadeli yükseliş hareketini 1,214 dolar noktasına kadar ilerletmiş ancak burada tutunamayarak yeniden bir düşüş yaşamıştı. 1,200 dolar seviyesi altını bugün 3. kez test eden ons fiyatları buradan 3. sefer tepki görerek yeniden 1,200 dolar üzerine atmayı başardı. Öte yandan dolar endeksinde ufakta olsa yaşanan bir toparlanma mevcut Durum böyle olunca da doların yükselişi de ons fiyatını baskılayan bir diğer etken olarak karşımıza çıkıyor. Bir yandan da yaklaşan Fed faiz toplantısı endişeleri altın yatırımcılarının canını sıkmaya devam ediyor.

Altın Fiyatları Teknik Analizi


Altın fiyatlarını teknik anlamda incelediğimizde 1,185 dolar seviyesi ön plana çıkıyor. Bu seviye altın fiyatlarının yönü açısından oldukça önemli. Yaşanabilecek düşüşlerde 1,185 dolar noktasını takip ediyor olacağız. Bu seviye üzerinde kalındıkça altında yukarı yönlü hareketin devam etme isteğini görebiliriz. Bu nedenle altın tarafında olası geri çekilmelerde 1,185 dolar civarında tepki alımları muhtemel olabilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise günlük grafikte 1,206 dolar üzerine atılması önemli. 1,206 doların şuan için aşağısında kalan fiyatlamalar altın fiyatlarını baskılamaya devam ediyor. Gün içerisinde 1,206 dolar üzerine atılabilirse altın tarafında yükselişler daha sürdürülebilir hale gelebilir.

Gram altın fiyatlarında ise geçtiğimiz hafta belirttiğimiz yükseliş hareketi devam ediyor. Haftaya yükselişle başlayan dolar kuru gram altın fiyatlarını da 250 lira üzerine taşımış durumda. Altın şu sıralarda 255 lira seviyesinden işlem görüyor. Olası geri ekilmelerde 251 ve 245 tl seviyeleri destek noktaları olarak izlenebilir.