Fed'in geçtiğimiz hafta faiz oranlarını yükseltmsinin ardından altın fiyatları baskı altında kalmaya devam ediyor. Fed faiz kararı sonrasında Fed üyelerinin yaptığı açıklamalar Aralık ayı toplantısında yeni bir faiz arttırımı ihtimalini yükseltti ve bu nedenle 2018 yılı içerisinde 4 faiz artışı yapılacakmış gibi duruyor. Toplantı öncesi belki 3 faiz arttırımı ile yıl kapatılabilir diye konuşulurken özellikle Fed Başkanı Powell 4. faiz artışı ihtimalini kuvvetlendirecek açıklamalar yaptı.

1200 dolar seviyesi üzerinde bir türlü tutunamayan ons altın fiyatı faiz kararı ile geriledi ve düşüşlerini 1180 dolar seviyelerine kadar sürdürdü. Altın ons fiyatları haftalık kapanışını ise 1191 dolar seviyesine yükselerek yaptı. Bugüne baktığımızda negatif seyirin etkisini devam ettirdiği ons altın fiyatları 1186 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Altın Analizi 01.10.2018

Ons altın fiyatları grafiğine baktığımızda ons fiyatlarında önemli seviyelere ve yılın dip seviyelerine yakın işlem gördüğümüzü belirtebiliriz. Ons fiyatlarında yılın dip seviyesi olan 1160 dolara doğru gerilemeler devam ediyor. Bu seviye öncesinde altın ons fiyatı 1185 dolar üzerinde tutunma çabası içerisinde.

Altın fiyatı 1185 dolar altına gerilemesi halinde 1174 dolar önemli bir destek konumunda olacak. Bu seviyenin aşağı yönlü kırılması halinde ise 1160 dolar hedef haline gelebilir. Altın tarafında fiyatlamaların olumluya dönmesi için ise 1195 dolar seviyesinin aşılması oldukça önemli. 1195 dolar üzerindeki fiyat hareketleri yeniden 1200 dolar üzerine atakların gerçekleşmesine ve 1207 dolar direnç noktasına ulaşılmasını sağlayabilir. 

Altın fiyatlarında baskı devam eder mi sorusunun cevabını önümüzdeki günlerde dolar endeksindeki hareketler verecekmiş gibi görünüyor. Dolar endeksinde Fed sonrası başlayan yükselişin devam etmesi altın fiyatlarında baskıları sürdürebilir. Dolar endeksinin negatife dönmesi ise altın fiyatlarını pozitif etkileyecek ve 1200 dolar seviyesinin üzerine yükselmesine sağlayabilecektir.