Altın fiyatlarında dün yaşanan ani yükseliş hareketi altın yatırımcıların umutlandırmış durumda. Fed'in faiz artışı sonrasında bir türlü 1200 dolar seviyesini aşamayan ons altın dün ilk kez bu seviyeyi aştı ve üzerinde saatlik ve günlük kapanışlar gerçekleştirdi. Peki şimdi altın ons fiyatının yükselişi devam eder mi ? Altın 1200 dolar üzerinde tutunabilecek mi ve altın fiyatlarında yeni hedef noktalar neresi gibi soruların cevaplarına teknik analiz eşliğinde bakmak doğru olacak gibi görünüyor.

Altın fiyatları için teknik analize geçmeden önce, dün özellikle İngiliz yetkililerden gelen Brexit'e dair olumsuz anlaşmaların gbp ve euroda değer kaybına, japon yeni ve altına alım getirdiğini gördük. Yani dün ki yaşanan altının yükselişinde Brexit endişeleri bir miktar etkili olmuşa benziyor. Özellikle İngiltere'nin bir anlaşma olmadan Ab'den çıkış senaryosu piyasaları tedirgin ediyor. Altının uzun süredir güvenli liman olma özelliğini Fed korkuları ile yitirmişken dün yeniden güvenli liman talebi gördüğünü izledik. Bu durumda yaşanabilecek olumsuz gelişmeler altın fiyatlarının yükselişini destekleyebilecektir diyebiliriz.

Altın Ons Analizi

Altın ons fiyatlarına grafik üzerinde baktığımızda kısa vadeli bir yükseliş trendinin başladığını görebiliyoruz. Göstergelerde altındaki yükselişi destekler nitelikte ancak 1,210 dolar seviyesinin geçilip geçilememesi önemli olacak. Altın ons fiyatı için 1,210 dolar seviyesi oldukça önemli. Bu seviyenin aşılması ve üzerinde günlük kapanışlrın yapılması gerekir. Böyle bir durumda 1,232 dolar seviyesine doğru yeni bir yükseliş hareketi mümkün olabilir. Aksi halde ise 1,210 dolara yakın gelecek satışlarla yeniden 1,200 doların atlıan inilebilir. Bu durumda ise 1194 dolar seviyesi denge noktası olmaya devam edecek.

Ons fiyatlarında 1,194 dolar seviyesinin altına sarkılması halinde gerileme devam edebilir. Bu durumda 1,183 dolar ve yılın dip seviyesi olan 1160 seviyesi hedef bögesi haline gelebilecektir. 1,160 dolar seviyesinin atlıan inilmesi ons fiyatlarında ciddi baskılanma oluşturabileceğinden bu fiyatlar altında oluşacak fiyatlamalarda dikkatli hareket etmek oldukça önemli bir hal alacaktır.