Ons altın fiyatlarında 1,280 dolar üzerinde bir tutunma çabası devam ediyor. 2 kez 1290 doların üzerini denemesine karşın 1,300 dolar direncine ulaşamayan altın fiyatı için Çin ile Abd arasında geçen ticaret görüşmeleri önemini koruyor. Çin tarafından gelen açıklamalar müzakerelerin ilk sürecinin bittiği ve yakında sonuçlarının açıklanacağı yönünde oldu. Buradan gelecek olan açıklamalar ons altın fiyatı için önemli olacaktır.

Bu akşam Abd'de açıklanacak olan Fomc tutanakları da altın fiyatlarına etki edebilecek bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Bugün açıklanacak olan toplantı tutanakları sonrasında dolara alım gelmesi halinde ons tarafında baskılanma görülebilir ancak dolar endeksinin satış yemesi halinde ons yeniden 1,290 doların üzerine atmayı deneyecektir.

Kısa vadeli yükseliş trendini sürdürdüğünü söyleyebileceğimiz ons altın fiyatı için grafiğe baktığımızda ilk direnç noktamız 1,285 dolar olarak karşımızda duruyor ve bu seviyenin aşılması halinde 1,295 dolar ve 1,304 dolar direncine doğru yükselişlerin devamının gelebileceğini görüyoruz.

Ons altın fiyatlamalarında aşağı yönlü bir seyrin başlaması ise 1,275 dolar ve 1,266 dolar seviyesi takip ediliyor olacaktır. Ons altın tarafında 1,266 dolar oldukça önemli bir destek noktasıdır bu seviye altına inilmediği sürece ons tarafında yaşanan düşüşler alım fırsatı olarak kullanılmak istenebilir. Yukarı yönlü hareketlerin ise devam edebilmesi açısından 1,304 doların geçilmesi oldukça önemlidir. Bu seviye altında kalındığı sürece alt destek noktalar test edilmek istenebilir.