Altın fiyatı hafta başından beri çizdiği olumsuz tabloya dün bir yenisini daha ekledi ve 1,304 doların altına kadar geriledi. Venezuela'nın izinsiz altın satışı yaptığına dair gelen haberler acaba zor durumda kalan Moduro'nun düşük fiyattan altın satımı yapıp yapmadığını da gündeme getirirken bu durumda ons altın üzerinde bir miktar baskı oluşturdu. Teknik olarakda br türlü 1,318 dolar üzerine atamayan ons altın fiyatının aşağıda belirtmiş olduğumuz hem teknik hem de psikolojik destek noktası 1300 dolar seviyesine doğru gerilemesi kaçınılmaz oldu.

Dün Abd de hükümetin kapalı olması sebebiyle açıklanamayan ekonomik verilerin bu ayın sonu ve bir kısmının ise mart ayının başında açıklanacağına dair bilgiler ulaşmaya başladı. Ancak henüz netlik kazanmış değil. Ons altın tarafında grafik incelemesi yaptığımızda teknik göstergelerin 1,311 dolar seviyesinden satışa döndüğünü görüyoruz. 1,311 dolardan gelen sat sinyali ile beraber yaşanan düşüşler 1,301 dolara kadar devam edecek gibi duruyor.

Şu sıralarda 1,304 dolar civarında fiyatlamalarını sürdüren ons altın için 1300 doların altı negatif baskı oluşturabilir. Bu nedenle 1300 dolar üzerinde tutunması ve haftalık kapanışını bu seviye üzeride yapması önemli olacaktır. Fed üyeleri tarafından gelen son açıklamalar faizlerde sabırlı olunması yönünde olmasına karşın genel anlamda Abd ekonomisinin iyiye gittiği yönünde görüş birliği içerisinde olduğu da görülmektedir. Bu nedenle Abd'den gelecek olan ekonomik veriler faiz politikası açısından belirleyci olacak gibi görünmektedir.