Altın fiyatları uzunca bir süredir hafif pozitif ivmesini sürdürerek yoluna devam ediyor.  Ons altın fiyatı şu sıralarda 1240 dolar seviyesine yakın işlem görürken gram altın fiyatı ise 210 liranın üzerinde kalma çabası içerisinde. Ons altın fiyatı önümüzdeki saatlerde açıklanacak olan Tarım dışı istihdam, işsizlik ve ortalama saatlik kazançlar verileri ile  hareketlenebilir. Verilerin olumsuz gelmesi halinde altın fiyatı yükselişe geçebilecek iken verilerin olumlu olması halinde ise altın tarafında bir geri çekilme yaşanabilir.

Ons altın fiyatlarını teknik olarak incelediğimizde ise göstergeler hala yukarı yönlü hareketi destekler nitelikte. Ancak Fed'in yaklaşan faiz toplantısı ve bu tooplantıda da Fed'in faiz arttırımına %90 üzerinde bakılması nedeniyle ons fiyatı baskı altına girer mi piyasa oyuncuları tarafından takip ediliyor olacak.  Ons grafiğini incelediğimizde karşımıza çıkan destek ve direnç noktaları ise şu şekilde.

Ons Altın Teknik Görünüm

Ons altın grafiğini incelediğimizde olası yukarı yönlü hareketin devamında 1,245 ve 1,250 dolar seviyelerinin önemli olacağını görmekteyiz. Bu seviyeler üzerinde doğru yaşanabilecek yükselişler ve bırakılacak saatlik mum kapanışlar ons atın fiyatındaki pozitif görünümü destekleyecektir. 

Ons tarafında yaşanabilecek geri çekilmelerde ise 1,230 dolar seviyesi önemli olacak. Bu seviye altına inilmesi ve haftalık kapanışın bu seviye altından gerçekleşmeis ons altın için olumlu senaryoyu sonlandırabilir ve yaklaşan Fed faiz toplantısının da etkisi ile baskı altına alabilir. Bu nedenle bugün ki ons altın kapanış fiyatı önemle takip edilecektir. Bu seviye altına doğru gelen fiyatlamaların yaşanması halinde takip edilebilecek bir sonraki destek noktası ise yükseliş trendinin başladığı seviye olan 1,214 dolar seviyesi olacaktır.

Gram altın fiyatlarında ise geçen hafta yaşanan dolar tl kurundaki yükselişlerle birlikte 200 lira altına düşer mi yoksa tutunur mu sorusunun cevabını vermiş olan gram altın bu hafta 215 lira eviyesine kadar yükseldi. Bu yükselişte ons altının payından ziyade dolar tl kurunda yaşanan sert yükselişler etkili oldu. Şu sıralarda dolar kuru bir miktar geri çekilme aşamasında eğer ki bu düşüşler devam ederse gram altın fiyatlarında yeniden 210 liranın altında bir fiyatlama oluşabilir. Gram altın fiyatı için ons altın fiyatlarından ziyade dolar tl kurunda yaşanan gelişmeleri takip etmek fiyat tahmini yapabilmek için daha faydalı olabilecek gibi görünmektedir.