Altın fiyatları dün güzel bir tepki vererek yeniden 1,508 dolar seviyesini aşmaya çalıştı. Ancak gün içerisinde bu seviye üzerinde tutunmayı başaramadı. Yarın ki Çin ile Abd arasında başlayacak olan ticaret görüşmeleri öncesinde iki tarafın birbirine olan olumsuz açıklamaları devam ediyor. Yapılan açıklamalara bakıldığında kısa vadede bir ticaret anlaşması pek mümkün değil gibi duruyor. Ancak yine de Trump'ın dün ki iki farklı Türkiye açıklaması akıllara geldiğinde, her an her şey beklenebilir demekte de fayda olduğunu düşünüyoruz.
 
Eğer Abd ile Çin arasında bir anlaşma çıkmaz ve ileride de yapılamayacağına dair bir görüntü ortaya çıkarsa, bu durum ons altın fiyatına pozitif yansıyacaktır. Yine devam eden Brexit görüşmelerine de bakıldığında, hala net bir ilerleme sağlanabilmiş değil. Tusk'un yaptığı açıklamaya bakılırsa Britanya'nın anlaşmasız Brexitle AB'den ayrılması daha yüksek ihtimal olarak duruyor diyebiliriz. Anlaşmasız Brexit belirsizliği arttıracaktır. Bu nedenle de riskten kaçmak isteyen yatırımcılar onsa yöneleceğinden, anlaşmasız brexit altın fiyatında yukarı yönlü etki yapacaktır denilebilir.
 
Dün Fed Başkanı Powell bazı açıklamalarda bulundu. Powell, 'Fed gelen verileri dikkatli şekilde izlemeye devam edecek. Enflasyon kısmen hedef altında kalıyor ama kademeli olarak iyileşiyor. Pek çok indikatör işgücü piyasasının güçlü olduğunu gösteriyor. Faizleri kontrol edebilmek için bol miktarda rezerv istiyoruz. ' şeklinde konuştu. Yani özellikle gelecek ekonomik verileri vurgu yapan POwell'ın açıklamasına ve son açıklanan verilere bakıldığında yeni bir faiz indirimi daha gelecek gibi duruyor. Ayrıca Fed üyelerinden Evans'da yaptığı açıklamada 'Bir faiz indirimi daha gerekli ve zorunlu mu? Bundan emin değilim. Ancak bu argümanlara karşı açık fikirliyim. Yeni bir faiz indirimi enflasyonu yukarıya taşıyabilir bu nedenle sıcak bakabilirim.' şeklinde konuştu.
 
Açıklamalardan sonra verilere bakacak olduğumuzda bir önceki hafta gelen veriler oldukça kötümserlik yarattı. Dün de ABD üfe verisi açıklandı ve o veri de aylık ve yıllık bazda beklentiler altında kalarak şaşırtmaya devam etti. Yani Abd'de şuan için ekonomik veriler genel anlamda olumsuza dönmüş durumda Bugün açıklanacak olan veriler ise, Abd'de iş imkanları ve personel değişim oranı, ham petrol stok verileri ve FOMC toplantı tutanakları. Başkan Powell dün olduğu gibi bugünde Türkiye saati ile 18:00'de bir konuşma yapacak. Powell'ın ekonomiye, para ve faiz politikasına yönelik açıklamaları ons fiyatı üzerinde bir etki oluşturabilecektir.

Ons altın tarafında teknik göstergeler  dün ki yükselişle birlikte pozitife dönmüş durumda. 1,508 dolar seviyesinin aşılabilmesi ve üzerinde kalınması halinde ilk hedef noktası yeniden 1,520 dolar seviyesi olacaktır. Bu seviyenin aşılabilmesi halinde ons tarafında alımlar hız kazanabilir ki bu durumda 1,534 direncine doğru yükselişler yaşanabilecektir. Ons tarafında 1,508 dolar üzerinde kalıcı fiyat hareketleri oluşamaması durumunda 1,500 dolar ve 1aşağıda 1,487 dolar destek seviyeleri izlenebilecektir.