Altın fiyatları Fed sonrası oldukça hareketli. Fed'in faiz arttırımı sonrası yeniden 1200 dolar üzerine yükselmeyi başaran ons altın fiyatı bu seviye üzerinde tutunabilmeyi ise bir türlü başaramıyor. Defalarca 1200 dolar seviyesini aşan ons altın, günlük kapanışları 1200 dolar altından gerçekleştiriyor. Bugün haftalık kapanış yapacak olan ons altın fiyatının kapanışını nerede yapacağı ise merak konusu olmuş durumda. Olumlu bir hava oluşması için en azından 1201 dolar üzeri bir kapanış yapması beklenen ons altın tarafında bugün etkili olabilecek Abd verileri bulunuyor. Tarım dışı istihdam, ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik verilerinin açıklanacağı bugün Abd verilerinin ons fiyatlamalarına direkt katkısı olabilir. Altın fiyatlarında yaşanabilecek olası düşüş veya yükseliş hareketlerinde takip edeceğimiz noktalara teknik analiz eşliğinde bakalım.

Altın Teknik Analizi

Ons altın fiyatlarında 4 saatlik grafiğe baktığımızda seyir henüz yukarıya dönmüş görünmese de ons altın, bugün ki verilerle günlerdir denediği yükselişin devamını getirebilir. Altın ons fiyatında yaşanabilecek yükselişlerde ilk kritik direnç noktamız 1,206 dolar seviyesi olacak. Bu seviye üzerinde altın fiyatlarının kalamaması halinde ise yeniden 1200 dolar altına doğru gerilemeler yaşanma ihtimali yüksek olacaktır. 1206 dolar seviyesi aşılabilir ise 1,214 dolar hedefine doğru yükseliş hareketleri devam edebilir.

Altın fiyatlarında olası geri çekilme hareketlerinde ise 1198 dolar ve 1193 dolar seviyelerini izliyor olacağız. Özellikle 1193 dolar seviyesi burada oldukça önemli bir destek noktası ve kırılması halinde düşüşler 1180 dolara kadar devam edebilir. Sonrasında ise sene dibi olan 1160 dolar hedefi bulunuyor. Altın bir kaç gündür oluşturmaya çalıştırdığı pozitif  havayı devam ettirmek istiyor ise bugün bu seviye altına inmemeli. Bu seviye üzerinde tutunacak altın en azından önümüzdeki hafta için umutlarını koruyor olacaktır. Bugün yapılacak haftalık kapanışın 1201 dolar üzeri olması haftaya yapılacak açılış için olumlu sinyaller üretebilir. 

Gram Altın Fiyatları

Gram altın fiyatlarında geçtiğimiz haftaya göre ufakda olsa bir yükseliş yaşandı. Geçen hafta dolar kurunda yaşanan geri çekilme ile birlikte 220 lira seviyesine kadar gerileyen gram altın bu hafta 238 lira üzerinde fiyatlanıyor. Bugün açıklanacak Abd verileri ile birlikte gram altın fiyatlarında da aşağı veya yukarı yönlü hareketler oluşabilir. Yukarı yönlü oluşabilecek hareketler 241 lira direnci takip edilmelidir.