Evet arkadaşlar bugün artık yılın son günü. Acısı tatlısı ile 2018 yılını geride bırakıyoruz. 2018 yılı ülkemizde döviz kurlarının oldukça hareketli olduğu ve neredeyse tüm para birimlerinin Türk Lirası krşısında zaman zaman 2 katına kadar yükseldiği bir yıl oldu. Ancak yılın son bir kaç ayında ABD ile düzelen ikili ilişkilerimiz sonrasında TL de başlayan toparlanma bir miktar pozitif görünüm oluştursa da 2019 beklentileri genel anlamda kötümser olmaya devam ediyor. Kur belli oranda baskı altına alınmış olsa da yüksek enflasyon oranları ve düşük büyüme riskleri 2019 yılının en dikkat çekici ekonomik verileri olacak. 

Yeni yıla giriş yapmaya saatlerin kaldığı şu sıralarda dolar tl paritesinde 5,30 seviyesinin hemen altında fiyatlamalar devam ediyor. Bildiğiniz üzere bundan bir ay kadar önce kredi ve derecelendirme kurumu Fitch usdtry paritesinde 5,80 civarı bir yıl sonu kapanışı beklediğini yazmış ve ekonomistlerin bir çoğuda dolarda yükseliş beklediklerini belirtmişlerdi. Hatta bir çok analist 7 lira civarına yeniden bir yükselişn yaşanabileceğini vurgulamıştı ancak dolar kuru bunlar aldırış etmeden yaklaşık 1 aydır bu seviyelerde sakin seyretmeye devam ediyor. Zaten bizde yapmış olduğumuz analizlerimizde aşağı yönlü hareketin devamını vurgulamaya devam etmiştik nitekim 5i50 seviyesinin altında kalan kur 5,25 seviyelerine kadar geri çekldi ancak henüz bu düşüşün evamını getirebilmiş değil. Yeni yılda nasıl bir fiyatlama olacak merak konusu. Gelişmeler bu şekilde iken dolar tl grafiğini de inceleyelim dilerseniz.

Dolar tl de yılın son gününde günlük dolar grafiğini incelediğimizde göstergeler aşağı yönlü seyrin devamını desteklemeye devam ediyor. Teknik olarak bakıldığında düşüşlerin devamı halinde 5,255 seviyesi ilk destek noktası olarak karşımıza çıkarken bu seviye altında ise 5,187 seviyesine kadar gerilemeler mümkün olabilir. Dolar kurunda yaşanabilecek olası yükselişlerde ise 5,343 direncini takip ediyor olacağız. Uzun bir süredir yaşanan yükselişler bu direnç noktasından satışla karşılaşıyor bu nedenle bu seviyeye yaklaşıldıkça yatırımcıların kısa stoplu satış işlemi açması mantıklı gibi duruyor. Genel anlamda küresel piyasalarda veya iç piyasada bir karışıklık yaşanmaması halinde dolar tl de neagtif seyir önümüzdeki günlerde de sürecek gibi görünüyor.