Dün akşam Fed'in faiz kararını takip ettik. Fed hem piyasa beklentilerine hem de Beyaz Saray'dan yapılan açıklamalar dahilinde beklentilere cevap vermiş görünüyor. 25 baz puanlık faiz indirimi ile piyasaya istediğini veren Fed, bu indirimi bir sigorta niyeti ile yaptığını ve bu kararın 2'ye karşı 8 oyla alındığını belirtmiş. Diğer 2 üye ise faiz indirimine ihtiyaç olmadığını belirtmişler.

Abd Merkez Bankası Fed'in 25 baz puanlık faiz indirimine gitmesinin neredeyse kesin olduğunu dün ki analizlerimizde belirtmiştik. Bunun fiyatlamalarının içinde olduğunu da belirtmiştik. Ancak sonuç olarak Abd'de dün daha yüksek faiz getirisi ile parasını faize yatıran yatırımcı bugün dünkinden daha düşük faiz alacak. Bu nedenle farklı alternatifler arayabilir. Bu bakımdan altın gibi değerli metaller, gelişmekte olan ülke para birimleri veya borsalara para girişi yaşanabilir. Bu nedenle dolarda dün değer kaybı yaşandı. 

İçerde Abd'den Ermeni Soykırımı tasarısının kabulü ve yaptırım listesinin senatodan geçmesi olması dolar kurunu en azından 5,68 civarında görebilirdik diye düşünüyoruz. Ancak bu düşüşe Abd'den gelen olumsuz haberler engel olmuş gibi duruyor.Yine de 5,70'i aşağı yönlü zorlayan bir kur ile karşı karşıyayız.

Dün Abd'de açıklanan büyüme verisi beklentilerin üzerinde geldi ve resesyon olasılığı gerçekten olabilir mi sorusunu bir kez daha sordurdu. Çünkü byümenin beklentileri karşıladığı bir ortamda resesyondan bahsetmek çok gerçekci gibi durmasa da Abd'de bu verinin iyi gelmesi Abd ekonomisi için pozitif oldu. Ancak dünyanın kalanında hala büyüyememe sorunu mevcut gibi duruyor. Bunlara sigorta olarak faiz indirimine gittiğini belirten Fed, artık verilere göre hareket edeceklerini söyledi. Yakın zamanda faiz arttırımı şeklinde bir politika da izlemeyeceklerinin altını çizdi Fed Başkanı Powell.

Dolar tl paritesinde teknik görünüm aşağı yönlü. Ancak yine de dikkat etmekte fayda var. Abd'den yaptırım ve soykırım tasarılarına yönelik gelebilecek açıklamalar kurlar üzerinde etkili olabilir. Yine Suriye'den gelebilecek haberlerle de yön bulan bir dolar kuru izleyebiliriz. Bu nedenle piyasası ve siyasi gelişmeleri anlık takip etmekte faydal olacaktır.