Altın fiyatları dün Fed'in faiz kararı ile beraber hareketlendi. Dün ki analizimiz içerisinde olabilecek fiyatlamalaır vurgulamıştık. Çok sert fiyatlamaların beklenmediği altında 1,496 dolar seviyesinin önemine değinmiştik. Ons şuan tam da bu seviye üzerinde kalıcı olmaya çalışıyor. Gelen faiz indirim kararı daha önceden fiyatlanmış olsa bile Powell, yeni bir faiz indirimine kapıları tam olarak kapamadı.

Verilere göre ilerleme vurgusu yaptı ayrıca Abd'de dün ki faiz oranı bugünkinden daha yüksekti. Bu nedenle yatırımcılar bugünden itibaren parasını faizde tutmak yerine altın ve benzeri başka yatırım araçlarına yönelmek isteyebilirler. Bu bakımdan altın fiyatlarında yaşanan toparlanma kesinlikle sürpriz olmadı. Ancak kalıcı olabilecek mi onu takip edeceğiz.

Fed'in faiz kararını 2'ye karşı 8 oyla aldığı belirtildi. 2 üye ise ekonominin iyi durumda olduğunu ve herhangi bir faiz indirimine ihtiyaç duyulmadığını belirtmiş. Buna karşın karar oy çokluğu ile alınmış. ABD'nin dünkü büyüme verisi dışında son dönemde gelen verileri olumsuzdu. Abd'de büyümenin olumluya dönmesi altın için de pozitif bir gelişme aslında. Bu bağlamda ons dün istediklerini aldı diyebiliriz. 

Teknik anlamda sıkıntılı bir nokta olan 1,497 doları zorlayan ons şuan için bu seviyenin hemen üzerinde 1,496 dolardan fiyatlanıyor. Burada kalıcı olabilmesi halinde yukarı yönü ataklar görmemiz muhtemel gibi görünüyor.

Ons altın fiyatı nda dünkü yükselişe karşın teknik görünüm hala aşağı yönlü kalmayı sürdürüyor. Telknik olarak görünümün iyileşmesi için 1,508 dolar direncine doğru hareketlere hatta bunun üzerine çıkılmasına ihtiyaç var. Aşağıda 1,487 dolar desteğini gün içerisinde takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde bu seviyeye doğru düşüşler alım fırsatı verebilir. 1,496 doların ğzerinde tutunması halinde ons tarafında 1,508 dolar seviyesine doğru ataklar izleme ihtimalimiz de bulunuyor.