Bugün milyonlarca insanın gözü kulağı Fed'de olacak. Fed faiz toplantısı hemen öncesinde Trump baskıya devam etti. Fed'in küçük faiz indirimlerinin asla yeterli olmadığını vurgulayan Trump, Fed konusunda hayal kırıklığı yaşadığını belirtti. Piyasaların 25 baz puanlık faiz indirimi beklentisi devam ederken Fed'den bugün bir faiz indirimi gelmezse muhtemelen Trump, Fed başkanını görevden alma yoluna gidebir. Ki bu durumu daha da karmaşık bir hale getirecektir. Ancak Fed'in daha fazla zorlamayacağını ve minimum 25 baz puanlık bir indirime gideceğini piyasalarla birlikte biz de düşünüyoruz. Geçtiğimiz günlerde eski Fed Başkanı Janet Yellen'da 25 baz puanlık faiz indirimini desteklediğini belirtmişti.

Dolar TL de herkes neden hala dolar düşüyor diye sorarken, takipçilerimiz bu sorunun cevabını iyi biliyor aslında düşünüyoruz. Çünkü biz doların 5,74 üzerinde kalıcı olamadığını ve 5,58 seviyesine doğru bir geri çekilme beklentimiz olduğunu vurgulamıştık. Tabi dolar bizim beklentimizi de aşarak Fed öncesinde 5,55 seviyesine kadar düşüşlerini sürdürdü. Peki bu düşüşlerin devamı gelir mi ? İşte bu sorunun cevabı bu akşam Fed'in yapacak olduğu faiz toplantısında gizli olacak. Fomc faiz kararı ile beraber Başkan Powell'ın sunumu da dolar kuru açısından oldukça kritik bir öneme sahip olacak. Fed, dışında gün içerisinde Avrupa tüfe verileri ve Abd öncü tarım dışı istihdam verileri de piyasalarca takip ediliyor olacak.

Dolar tl paritesinde güne 5,56 seviyesinden işlemlerle başladık. Kurun aşağıda 5,545 seviyesi altına inmesi halinde satışlar derinlik kazanabilir ve bu durumda 5,488 seviyesine doğru hızlı bir düşüş yaşanabilir. Yukarı da ise 5,585 seviyesi üstüne çıkması halinde 5,625 seviyesine doğru bir yükseliş gerçekleşebilir. Asıl fiyatlamaların ise bu akşam ki Fed faiz toplantısından sonra gerçekleşeceği unutulmamalıdır. Bu nedenle bugün için teknik görünümden ziyade Fed'in faiz kararı ve gelecek açıklamalar neticesinde dolar kurunda yön tayini yapılabilecektir.