Dolar tl paritesinde hafta başından bu yana vurgulamış olduğumuz 6,085 seviyesi bir türlü aşılamadı ve bu seviye altında satışların hız kazandığını gördük. Son olarak dün piyasaya servis edilen S400 lerin güneye yerleştirileceği haberi sonrasında Türk Lirasında ciddi bir yükseliş yaşandığı görüldü.

Dün doların düşüşü ile birlikte borsada yaşanan yükseliş piyasalarda tam anlamı le bir bayram havasını beraberinde getirdi. Doların düşüşünde etkili olan diğer bir etmenin ise Bayram boyunca swap ödemek zorunda kalmak istemeyen yatırımcıların pozisyon kapaması oldu. Yine Türkiye'nin Abd vatandaşını adli kontrol şartı ile serbest bırakması ve Trump'ın Erdoğan'a bunun için özellikle teşekkür etmesi de dolar endeksi yükselirken dolar tl paritesini düşüren etmenlerden oldu.

Dün 98,30 seviyelerine kadar yükselen dolar endeksine rağmen piyasalardan pozitif ayrışan Türk Lirası bugün bayram tatili arefesinde nasıl bir fiyatlama içerisinde olacak merak ediliyor. Ekonomik takvimde önemli bir veri açıklaması bulunmuyor. 

Dolar kurunda aağında çok önemli bir seviyemiz var. Bu seviye 5,86 seviyesi. Bu seviye altında bir fiyatlama oluşması halinde dolarda ciddi anlamda bir negatif seyir etkili olmaya başlayabilir. Ancak kurda yaşanan düşüşler bu sfeviye de tutunabilirse alım fırsatı olarak değerlendirilmek istenecektir. Şu sıralarda 5,90 seviyesi civarında fiyatlanan kurda 5,92 seviyesi altında kalındıkça yeniden 5,86 seviyesine kadar bir düşüş mümkün olmakla beraber 5,92 nin aşılması 5,95 seviyesine doğru yükselişleri beraberinde getirecektir.