Altın fiyatlarında 1,277 dolar destek noktası bir iki kez ihlal edilmesine karşın altında bir kapanış gerçekleşmedi. Ve dün akam saatlerinde başlayan yükselişle beraber 1,290 seviyesine kadar yükselen bir ons altın fiyat ile karşılaştık. Ons altın için zaten yaşanan düşüşlerin alım fırsatı olabileceğini defalarca vurgulamıştık. Bu bakımdan 1,277 dolar seviyesi altına gelemeyen ons fiyatı da bizi doğrular nitelikte bir fiyatlama gerçekleştirdi.

Abd'den Çin'e yönelik uygulanan tarifelerin daha da katı bir hal alabileceğine dair açıklamalar geliyor. Yani ticaret savaşları ciddi anlamda kendini hissettirmeye başladı. Ekonomik takvimde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Altın fiyatlarında dün gerçekleşen yükseliş sonrası teknik göstergelerde al sinyali üretmeye başlamış durumda. Şu sıralarda 1,290 dolar civarında fiyatlanmakta olan altın için bugün 1,293 dolar denemesi yapması beklenebilir. Bu seviye üzerine atması halinde ise 1297 dolar direnci geçilmek istenecektir.

Ons altın fiyatı için olası düşüşlerde gün içerisinde 1,284 dolar seviyesi destek noktası olarak izlenebilir. Düşüşlerin sertleşmesi halinde 1,277 dolar seviyesine doğru geri çekilmeler mümkün olabilir. Ancak yükseliş potansiyeli bir aadım önde görünmektedir. Bu nedenle 1,293 ve 1,297 seviyelerine doğru yaşanacak yükselişler sürpriz olarak karşılanmayacaktır. 1,297 doların aşılması ise 1,304 dolar civarı bir haftalık kapanışı beraberinde getirebilecektir.