Dün öğle saatlerinde TCMB başkanı Çetinkaya'nın sunumu ile beraber düşüşe geçen dolar kuru akşam saatlerinde ise piyasaların merakla beklediği Fomc tutanakları ve Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları ile beraber düşüşünü sürdürdü. 5,22 seviyesine doğru sert bir düşüş yaşayan dolar kuru şu sıralarda da bu seviyelerden işlem görmeyi sürdürüyor. Uzun bir süredir vurguladığımız dolar tl de aşağı yönlü beklentilerimiz Fed sonrası hız kazanarak devam ediyor ve hedef noktamız 5,21 seviyesi artık görüldü diyebiliriz. 

Dün Fomc ve Fed Başkanı Powell'ın vurguladığı en önemli konu faiz arttırımlarında sabırlı olunacağı konusuydu. Ayrıca ABD ekonomisi için güçlü ifadesinin 'sağlam' a düşürülmesi de dün gecenin önemli satır başlarından biriydi. Powell'ın söylemleri arasında dikkat çeken  ' Faiz arttırımı için sebepler azaldı ' sözü ise piyasaların anında tepki verdiği söz olarka dikkat çekti. Çünkü Fed'in artık yıl içerisinde max 1 faiz arttırımı yapması piyasalar tarafından beklenmeye başladı.

Bazı fon yöneticileri Powell'ın konuşmaları sonrası yapmış oldukları açıklamada bu yıl içerisinde faiz arttırımlarının pas geçilebileceği hatta 2020 de faiz indirimi gelebileceği şeklinde görüş bildirirken Powell konuşmalarının sonunda ekonomik verilere dayalı hareket etmeye devam edeceklerini vurguladı.

Dolar tl paritesini incelediğimizde bugün için 5,232 ve 5,281 seviyelerinin dikkat çektiini söyleyebiliriz. Dolar tl de dün yaşanan satılara bir tepki verme öabası içerisine girilmesi bu seviyelere doğru yükselişleri tetikleyebilir. Dolar kurunda yaşanan düşüşün devamı halinde ve yurtdışı piyasalarında bu düşüşü devam ettirmesi halinde ise 5,185 seviyesine doğru düşüşlerin devamı beklenebilir.

 Şu sıralarda 1,15 seviyesi üzerinde seyreden eurusd paritesi, 109 seviyesinin altına gerileyen usdjpy ve 1,320 dolar civarında fiyatlanan ons altına bakıldığında dolar tl de de aşağı yönlü hareketin devam etme olasılığı bulunuyor. Ancak Borsa açılışı sonrası nasıl bir fiyatlama yaşanacağı da kur tarafından takip edilecektir. Olası yükselişlerde 5,28 seviyesi aşılmadıkça aşağı yönlü düşüş beklentimizi koruyoruz.