Ons altın fiyatı FED öncesi başlattığı olumlu fiyatlamalasını Fed sonrası da sürdürmeye devam etti. Hem Fomc den çıkan açıklamalar hem de Başkan Powell'ın toplantısında verdiği demeçler altını destekler nitelikteydi. Dün gece yaşanan Fomc ve Fed gecesi tam anlamıyla doların düşüşüne sahne olan bir gece olurken ons altında bu düşüşü değerlendirmeyi bildi ve 1,320 doların üzerine yükseldi.

Dün 1,323 dolar seviyesine kadar yükselen ons altın bugün 1,320 doların hemen altında güne başlıyor. Altın için hafta başında 1,307 doların aşılması ve üzerinde kalınmasının ldukça önemli olduğunu vurgulamıştık ve altın iki gündür 1,307 dolar üzerinde kapanışlarını sürdürüyordu. Fed'den destek bulan altın bu yükselişlerini daha da yukarılara taşımak istiyor. Dün neler yaşandı diye bakacak olursak,

Dün Fomc ve Fed Başkanı Powell'ın vurguladığı en önemli konu faiz arttırımlarında sabırlı olunacağı konusuydu. Ayrıca ABD ekonomisi için güçlü ifadesinin 'sağlam' a düşürülmesi de dün gecenin önemli satır başlarından biriydi. Powell'ın söylemleri arasında dikkat çeken  ' Faiz arttırımı için sebepler azaldı ' sözü ise piyasaların anında tepki verdiği söz olarka dikkat çekti. Çünkü Fed'in artık yıl içerisinde max 1 faiz arttırımı yapması piyasalar tarafından beklenmeye başladı. Ayrıca Başkan Powell Çin ile Abd arasında yapılamayan anlaşmasının süresinin uzaması da piyasaları olumsuz etkilemeye devam edecek vurgusu yaptı.

Haftalık ons altın grafiğine baktığımızda yukarı yönlü hareketlerin 1,327 dolar ve 1,341 dolar hedefi ile devam edebileceği görülmekte. Aşağı tarafta ise 1,309 dolar destek olurken psikolojik destek noktası ise 1,300 dolar olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftanın son işlem günü son saaterde yaşadığı yükselişle 1300 dolar üzerine yükselen ons altın sonrasında bu seviye üzerinde tutunmayı başarmış ve 1,310 dolar üzerine yerleşmişti. Bu nedenle yatırımcıların aklında acaba bir kar realizasyonu yaşanır mı sorusu da bulunuyor ancak Fed'in yaptığı açıklamalar genel anlamda altını destekler nitelikte bu nedenle olası düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilebileceği kanaatindeyiz.