Yılbaşı haftasına giriş yaparken dolar kurunda 5,94 seviyesi civarında fiyatlamaların devam ettiğini görmekteyiz. 2 hafta öncesinden yapmış olduğumuz analizlerimizde yukarıda 5,96 üzerinde bir kalıcılık beklemek için sebep olmadığını, yeni bir haber akışı ile bu seviyenin kırılması halinde 6 lira üzerine doğru atakların gelebileceğini vurgulamıştık. Ancak bu yönde olumsuz bir haber akışı olmadan yeni yılın ilk haftasına girmiş bulunduk. İşlem hacminin yine düşük kalmaya devam edeceğini düşündüğümüz bu haftada dolar tl paritesinde sakin bir seyir olası olabilir. Tabi olumsuz haber akışlarının gelmesi dolar kurunda yukarı yönlü isteği arttırabilecek önemli bir faktör olarak karşımızda durmaktadır. 

Noel tatilinin son bulması ile beraber piyasaları da yeni yıl heyecanı sarmış durumda. Borsa İstanbul 2019 yılının son 2 ayı içerisinde toparlandı ve yatırımcılarına ciddi anlamda kazanç sağlatmayı başardı. Özellikle faizlerin sert bir şekilde indirilmesi piyasalarda şok etkisi yaratmazken, hisse senedi piyasalarında pozitif etkiye neden oldu. Tabi yurtdışında özellikle de Abd'de borsaların rekor üzerine rekor kırması da endekste yaşanan bu yükselişte etkili oldu.

İç piyasalar bu şekilde hareketliyken dolar tarafında 2020 yılı gündem maddeleri Abd ile olası yaptırımlar, Suriye meselesi ve Libya meselesi gündem maddesi olmaya devam ediyor. Diğer taraftan Türkiye elektrikli otomobil üretiminde ciddi bir adım attı ve yeni araçlar bütün çevrelerce beğenildi. Yollarda otomobilleri görebilmemiz ise 2022 yılını bulacak gibi görünüyor. İç piyasalarda yaşanan gelişmeler bu şekilde. Yılbaşı sonrasında Meclise sunulacak tezkere ile birlikte Libya'ya asker gönderilme ihtimali oldukça yüksek olacak. Libya sahasında ne tür gelişmeler yaşanacak piyasalar açısından da önemle takip edilecek.

Bugüne geldiğimizde Türkiye'de ekonomik güven endeksi, Abd'de askıdaki konut satışları, mal ticaret dengesi,Chicago satın alma müdürleri endeksi gibi veriler bulunuyor. Dolar kuruna veya dolar endeksine direkt etki edebilecek veriler değil bunlar ancak yine de takipte olmakta fayda var. 

Dolar kurunda teknik anlamda yukarı yönlü seyir etkili olmaya devam ediyor. Kur tarafında 5,96 seviyesinin aşılması ve üzerinde kapanışların yapılması halinde 6,025 seviyesi hedefiyle yükseliş yaşanabilir. 5,96 seviyesinin aşılamaması halinde ise 5,928 seviyesine doğru geri çekilmeler mümkün olacaktır. Buranın aşağı yönlü kırılması ise  5,90 ve 5,882 seviyelerine doğru geri çekilmemize neden olabilecektir.