Altın fiyatı için bundan 1 ay öncesinde yapmış olduğumuz analizler bugünü anlatıyor gibiydi aslında. Çünkü herkesin altında yön aşağı dediği günlerde biz yukarı yönlü hareketin her an başlayabileceğini ve yıl başına girerken 1,500 dolar üzerinde bir altın ile karşılaşma olasılığımızın ne kadar yüksek olduğunu vurgulamaktaydık. Öyle de oldu ve şuan ons altın fiyatı 1,510 dolar üzerinde. 

Ons altın fiyatında haber akışları olumlu bir etki oluşturmuyor olsa da, 2020 yılı resesyon beklentileri, Abd'nin yeniden faiz indirme ihtimali, Libya'da durumun daha karışabilme ihtimali ve Kuzey Kore ile İran meseleleri gibi dünya gündemini ilgilendiren konular onsu desteklemeye devam ediyor.

Noel tatilinin sona ermesiyle beraber piyasalarda işlem hacmi bir miktar artabilir. Ancak yine de yılbaşı telaşı mevcut ve bu hafta önceki haftalara nazaran daha düşük bir işlem hacmi ile kapatılabilir gibi duruyor. Borsalarda uzun bir süredir devam eden yükselişlerin yılbaşı sonrasında devam edip etmeyeceği de altın tarafında fiyatlamaları etkileyebilecek önemli bir gösterge olarak izleniyor.

Teknik anlamda ons altın fiyatında yukarı yönlü hareketin devamı beklenebilir. Diğer taraftan geen haftanın son günü etkili olan dxy tarafındaki düşüş bu hafta başlangıcında da etkili gibi görünüyor. Öyle ki euro dolar paritesi 1,12 seviyesi üzerine kadar yükselmiş durumda. Dxy kanadında bu düşüşün devamı halinde ons altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketler etkili olmaya devam edebilir. Bu durumda 1,518 dolar seviyesi kritik bir direnç bölgesi olacaktır. OLası geri çekilmelerde ise 1,507 dolar ve 1,497 dolar seviyeleri ön plana çıkabilir. 1,497 doların aşağı yönlü kırılması halinde ise düşüşler derinlik kazanabilecektir.