Bugün Abd'de geçen iki farklı tasarı ile beraber güne olumsuz başladığımızı söyleyebiliriz. Buna göre Abd'de hem Ermeni soykırımı tasarısı hem de Suriye'ye yönelik operasyon nedeniyle yaptırım tasarısı kabul edilmiş durumda.ABD Temsilciler Meclisi, 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyan tasarı kabul etti. 405 üye tasarı lehinde oy kullanırken, 11 üye tasarıya karşı çıktı. Yine aynı mecliste Türkiye'ye Suriye'nin kuzeyindeki operasyonundan dolayı yaptırımlar uygulanmasını içeren bir tasarıyı 16'ya karşı 403 oyla onaylandı. Bu haber akışı sonrasında dolar tl paritesi güne yükselişle başladı. 5,72 seviyesi altına kadar gerileyen kur şuan için 5,765 seviyesine kadar yükselmiş durumda.

Aslında bugünün en önemli maddesi hem bizim için hem de küresel piyasalar için Fed olacaktı. Çünkü bu akşam Fed faiz kararını açıklayacak ve tüm gözler buraya çevrilmiş olacak. Ancak bu tasarıların Abd temsilciler meclisinden geçmesi hoş  olmamış oldu ve iç piyasaların Fed'den bağımsız fiyatlanmasına neden olabilir. Onay sayısına bakılırsa Türkiye'ye karşı ciddi bir kitle olduğu görünmekte. Yani Trump, bu tasarıları onaylamasa dahi, temsilciler meclisi 3'de 2 çoğunlukla yeniden gönderme imkanı bulunuyor ki, bu durum bizim için sıkıntılı olabilir.

Diğer tarafta Fed'in faiz kararı bekleniyor. 25 baz puanlık bir indirimin beklendiği Fed'in bu akşam nasıl bir aksiyon alacğaı merak konusu. Fed ile beaber Powell'ın konuşması da oldukça önemli olacak. Çünkü bazı fon kuruluşları bu faiz indiriminin son olacağı ve Powell'ın da bunu vurgulayabileceğine dair görüşler bildirmekte. Eğer böyle bir tablo oluşur ise piyasalar Fed2in faiz indiriminden çok, bundan sonra faiz indirmeme ihtimalini fiyatlamak isteyebilir ki bu doların işine gelecek bir gelişmedir. Ancak böyle bir tablo oluşmaması halinde dolarda ufak çaplı da olsa bir değer kaybı görülebilir. Tabi iç piyasalarda dolar kuru fiyatlamaları Abd temsilciler meclisinden geçen tasarılar nedeni ile biraz farklı fiyatlanabilir.

Dolar kurunda teknik göstergeler aşağı yönlü kalmaya devam ediyor fakat bugün gelen iki tasarı haberi moralleri bozmuş durumda. Borsa İstanbul açılışı ile beraber kur tarafında da oluşacak fiyatlamalar izlenecek. Bu tasarılara ilişkin Türkiye'den ve Abd kanadından gelecek açıklamlar da dikkatle takip ediliyor olacak. Akşam saat 21:00'de ise gözler Fed'e çevrilmiş olacak ve faiz kararı ile beraber  FOMC açıklamaları takip edilecek.