Altın fiyatlarında Fed öncesinde volatilite artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde başlayan pozitif hareket ve bu haftaya da pozitif bir şekilde başlayan ons altın fiyatı dün sert bir şekilde geriledi. 1,490 doların altına inen altın Fed saatini beklemeye koyuldu. Artık Fed'in 25 baz puanlık bir indirime gideceğine kesin gözü ile bakılıyor. Bu nedenle fiyatlamaların içerisinde bu indirimin genel olarak yansıması olduğu düşünülse de yine gelecek faiz indirim kararı ile birlikte hafif yukarı saran bir ons altın izleyebiliriz.

Ons altını baskılayan önemli gelişmelerden bir tanesi ABD ile Çin taraflarının ticaret konularında birbirleri ile anlaşmaları oldu. Daha doğrusu anlaşma yolunda ilerliyor olmaları diyebiliriz. Çünkü ortada somut bir anlaşma henüz bulunmamakta. Yine de anlaşmaya ilk kez buı kadar yakın olmaları altında güvenli liman talebi ile gelen alımları sınırlandırdı ve ons tarafı buradan aldığı desteği yitirmiş oldu.

Şimdi bu akşam için Fed'in ne yapacağı önemli 25 baz puanlık bir faiz indirimi sonrasında Fomc'de ki satır başları oldukça önemli olacak. Eğer bir sonraki toplatnıda faiz indirimine kapıyı kapatan bir Fed görürsek bu durumda Fed faizleri indirse bile piyasalar tarafından negatif karşılanabilir. Bu nedenle faiz kararı kadar FOMC'den gelecek satır başları da piyasalar açısından ve altın için önemli olacaktır.

Ons tarafının kafası oldukça karışık gibi duruyor. Tekik göstergeler dün ki düşüşten sonra aşağı yönlü sinyal üretmeye başlamış durumda olsa da bugün için teknikten ziyade haber akışlarının etkili olacağı bir ons ile karşı karşıya kalabiliriz.  Ons altın fiyatı için 1,487 dolar seviyesinin altında 1,483 dolar desteği dikkat çekerken yükselişlerde ise özellikle 1,496 doların üzerinde kalınması önemli olacaktır. Buranın aşılabilmesi halinde yeniden 1,509 dolara ve onun da üzerinde 1,518 dolara doğru yükseliş hareketlerini tetikleyebilir. Tabi ons tarafında bu yükselişin yaşanabilmesi için sadece 25bplik faiz indirimi yeterli olmayabilir. Fomc'den çıkacak açıklamaların da altın piyasasını destekler nitelikte olması önemli oalcaktır.