ABD Başkanı Trump ile Ukrayna başbakanı arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin basına sızmasının ardından, Trump'ın azledilmesini isteyen demokratlar azil sürecinin halk tarafından da desteklendiğini iddia etmekte. Temsilciler meclisindeki Demokrat çoğunluğun lideri Nancy Pelosi, Başkan Trump hakkında azil sürecinin başlatılmasına  halkın destek verdiğini söylemekte. Yani durum giderek karmaşık bir hal alıyor ancak uzmanlar azil süreci başlamış olsa bile Trump'ın yönetimden el çektirilmesinin oldukça zor olduğunu vurguluyorlar. Yine de bu belirsiz ortamdan piyasalar nasıl etkilenecek merak konusu olmuş durumda.
 
Bugün ekonomik takvimde ne Abd tarafında ne de Türkiye tarafında önemli bir veri akışı bulunmamakta. Abd'de Chicago satın alma müdürleri endeksi takip edilebilir. Sabah saatlerinde Çin tarafından gelen olumlu imalat pmı verisi piyasalarda haffte olsa olumlu bir tepki oluşturmuş durumda.
 
Geçtiğimiz hafta Borsa İstanbul tarafında yaşanan yükselişlerle beraber 105.000 puan seviyesi test edilmişt ve bu seviye üzerinde bir kapanış gerçekleşmişti. Bu haftada endekste yaşanan yükseliş korunabilecek mi ? Yükselişin devamı gelecek mi sorularının cevapları dolar kuru açısından oldukça önemli olacaktır. 

Dolar tl paritesi incelendiğinde bugün için yukarıda kritik seviyemiz 5,70 civarı olacaktır diyebiliriz. Bu seviyenin üzrine çıkılmadıkça hedef noktamız aşağı tarafta 5,645 olmaya devam edecektir. Buranın kırılması ise bizi 5,58 seviyesine doğru yeni bir düşüşün kapısını aralamış olacaktır. 5,70 üzerine doğru yükselişin devamı halinde ise en önemli denge noktamız olarak bir kaç haftadır vurguladığımız 5,745 seviyesine doğru çıkışın devamı beklenebilir. Olumsuz bir haber akışı olmadıkça 5,745 seviyesine doğru yükselişler piyasada satış fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilecektir.