Altın fiyatları geçtiğimiz hafta sert bir düşüş yaşamış ve 1,485 dolar seviyesine kadar geri çekilmişti. Son bir aydaki 3. 1,485 dolar denemesini gerçekleştiren altın buradan yine bir tepki ile 1,500 dolar seviyesine ulaşmış ancak üzerine atmayı başaramamıştı. Bugün de hafif geri çekilmelerin göründüğü ons tarafında fiyatlamalar şu sıralar 1,490 seviyesinin hemen üzerinde gerçekleşiyor. 
 
Ekonomik takvim tarafında önemli bir veri akışı yok. Chicago satın alma müdürleri endeksi takip edilebilir ancak ons fiyatına direkt olarak etki edebilecek öneme sahip olmadığını söyleyebiliriz. Diğer taraftan Abd'de Trump'ın azil sürecine yönelik söylemler piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Özellikle kongrenin Trump ile Rusya arasında gerçekleşen görüşmelerinde açıklanmasını talep ettikleri söyleniyor. Böyle bir durumun gerçekleşmesi piyasalarda belirsizliğin artmasına neden olabilir. 
 
Abd ile Çin ticaret görüşmeleri önümüzdeki hafta yeniden start alacak ve bunun öncesinde anlaşma olacak mı yoksa yine olumsuz bir sonuçlanma mı olacak merak konusu. Abd ile Çin arasındaki ticaret anlaşması yapılma ihtimali arttığı için geri çekilen altın fiyatı, anlaşma olmaması halinde yeniden yükselişe geçebilir. Ons tarafında takip edilecek diğer bir gelişme ise Brexit olacaktır. 31 Ekim'de bir şekilde tamamlanması bekleniyor. Anlaşmalı veya anlaşmasız nasıl bir brexit bizi bekliyor olacak bu sorunun cevapları da ons fiyatı için kritik öneme sahip olacaktır.
 

Ons tarafında teknik göstergeler aşağıya dönmüş durumda. Ancak uzun bir süredir teknik göstergelerin haber akışlarıyla yön bulduğunu izlemekteyiz. Bu nedenle piyasaya etki edebilecek haberler yine yakından takip edilmeye devam edilmelidir. Ons tarafında aşağıda kritik eşüiğimiz 1,484 dolar seviyesi olmaktadır. Buranın kırılması altında negatif seyri derinleştirebilir ve bu durumda 1,470 dolar seviyesine doğru geri çekilmenin devamı beklenebilir. Onsun 1,484 dolar üzerinde tutunabilmesi halinde ise yeniden yukarı yönlü ataklarla 1,500 dolar üzerine doğru yükselişler görülebilecektir.