Dolar kurunda geçtiğimiz hafta yaşanan düşüşler sonrası bu hafta başlangıcında da satıcılı bir seyir bizi karşıladı. Bizi takip edenler için bu durumun sürpriz olmadığını belirtebilirizz. Çünkü analizlerimizde aşağı yönlü seyrin devam ettiğini söylemiştik. Artık FED'e 1 gün kaldı. Faiz kararı yarın akşam açıklanacak. Onun öncesinde bugün kurda nasıl bir fiyatlama olacak merak konusu.

İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Johnson'ın anlaşmasız Brexit ile alakalı söylemleri sonrası değer kaybını hızlandıran bir sterlin görüyoruz. Anlaşmasız Brexit yaşanması AB'de bir karışıklığa sebep olabilir ve bu durum bizim gibi gelişmekte olan ülke para birimlerine de olumsuz yansıyabilir. Ancak bunun öncesinde Türkiye için çok daha önemlisi Abd il ikili ilişkilerin boyutu ve Fed'in faiz kararı olacaktır.

Bugün için Abd'de askıdaki konut satışları Almanya'da tüfe verileri takip edilebilir. Yarın ise piyasaların merakla beklediği Fed gecesinda faizlerin düşürülüp düşürülmeyeceği dolar kurunun yönünü belirleyecek ana faktör olacak gibi görünüyor.

Dolar kuru şu sıralarda 5,61 seviyelerinden fiyatlanıyor. Aşağıda 5,605 destek noktası bulunuyor bunun altına kayması halinde 5,58 seviyesine kadar satışlar derinleşebilir. Yukarıda ise takip edilecek seviye 5,645 seviyesi. Bunun üzerinde ise 5,672 direnci daha kuvvetli görünüyor. Yarın ki Fed gecesine kadar Abd'den olası yaptırım haberleri kur üzerinde etkili olabilir. Herhangi bir haber akışı olmaması halinde teknik seviyelerin çalıştığı bir gün geçirebiliriz.