Dolar tl paritesi aşağı yönlü seyrini sürdürüyor. Hafta başından bu yana vurgulamakta olduğumuz 6,08 seviyesini aşmayı başaramayan kurda geri gelişler gözlemleniyor. Ancak buna karşın aşağıda 6 lira seviyesi altında kalıcı olamayan bir dolar tl izlemekteyiz. Son yaşanan gelişmelere bakıldığında S-400 sorunu öncesinde Abd ile bazı yumuşamalar göze çarpıyor olsa da Türkiye S-400 alımını gerçekleştirdiğinde durumun boyutu yeniden alyhimimize değişecektir. Şuan için son günlerde yaşanan gelişmeler ise piyasalarda biraz daha pozitif bir seyir oluşmasını sağlamaktadır.

Bugün ekonomik takvimde Abd'de Gsyh verileri açıklanacak. Konut satışları, işsizlik hakkından yararlanma ve ham petrol stok verileri takip edilecek. Bu verilerle beraber dolar endeksinde devam eden yükseliş ivme mi kazanacak yoksa yerini düşüşe mi bırakacak sorusunun cevabı dolar tl paritesi için de önemli olacak. Euro dolar paritesi 1,1130 seviyesine kadar geri çekilmiş durumda. 1,11 seviyesinin altına gelinmesi halinde dxy de sert yükselişler yaşanması olası olacaktır ki bu durumun dolar kuruna da sırayet etmesi beklenebilir.

Dolar tl paritesi grafiği incelendiğinde negatif seyrin devamı halinde 5,98 seviyesi ön plana çıkıyor. Ancak henüz dolar kuru bir kaç kez 6,025 seviyesi altına gerilese de bu seviye altında tutunamadı. Şu sıralarda da 6,02 seviyesinin hemen üzerinde fiyatlamalarını sürdürüyor. Olası toparlamalarda yine takip edeceğimiz seviye hafta başından bu yana vurguladığımız 6,085 seviyesi oalcaktır. Bu seviye dolar tl için bir denge noktası konumunda bulunuyor. Bu seviye üzerinde oluşabilecek fiyatlamalar da dolar kurunda srt yükselişler, bu sviye altında oluşabilecek fiyatlamalarda ise negatif baskının kur üzerinde etkili olması beklenebilecektir.