Altın fiyatlamaları giderek daralan bir bant hareketinde gerçekleşmeye devam ediyor. Ons altın için günlerdir vurguladığımız 1,277 dolar seviyesi önemini koruyor. Dün gün içerisinde 1,277 dolar seviyesine kadar gerilemelerini sürdüren ons altının buradan tepki vererek yeniden 1,280 dolara yükseldiği izlenirken, şu sıralarda da altın 1,280 dolar civarında fiyatlamalarını sürdürüyor.

Abd ile Çin arasında ticaret gerilimleri devam ederken, bunun nasıl sonuçlanacağı henüz kesinlik kazamış değil Bu tarafta yaşanan gelişmeler ons altın fiyatları üzerinde etkili olabilecektir. Ekonomik takvimde bugün ABD gsyh verisi ve işsizlik hakkından yararlanmak için başvuranlar verisi takip edilecek. Yine askıdaki konut satışları ve ham petrol stok verileri de dikkat çeken diğer başlıklar olacak. Bu veri akışları ile beraber dolar endeksinin nasıl fiyatlnacağı belirlenmiş olacak. Buna istinaden de altın fiyatlarına bir etkisi söz konusu olacak. Bu nedenle altın fiyatlarında yaşanabilecek hareketlenmeler öncesinde veri akışlarını da takip etmek faydalı olacaktır.

Ons altın fiyatlarında teknik göstergeler aşağı yönlü hareketi desteklemeye devam ediyor. Ancak şu dönemde teknik göstergelerden daha önemli bir şey varsa o da haber akışları olarak gösterilebilir. Özellikle de Abd Başkanı Trump'ın Çin'e karşı attığı adımlar ve Çin tarafının buna vereceği karşılıklar bu bakımdan en önemli başlıkları oluşturuyor. Teknik olara 1,277 dolar seviyesi önemli bir teknik denge noktası iken bu seviye altına sarkılması halinde onsda 1,273 dolar ve 1,268 dolar destek seviyeleri ön plana çıkabilecektir. 1,277 dolar üzerinde kalıcı olabilmesi halinde ise yeniden 1,287 dolar denemesi gelme ihtimali bulunan ons için bu seviye üzerinde ise 1,293 dolara doğru yükselişlerin yaşanma ihtimali yüksek olacaktır.