Dolar kurunda dün sakin bir hava vardı ve yaşanan düşüşlerin 5,92 altına gelemediğini gözlemledik. Daha önce de analizlerimizde vurguladığımız üzere 5,92 seviyesi altına inilmedikçe yukarı yönlü isteğin devam edeceğini vurgulamıştık. Dün 5,925 seviyesine kadar gerleyen kur buradan yeniden yukarı döndü ve şu sıralarda yine 5,95 civarından fiyatlamalarını sürdürüyor.

Abd başkanı Donald Trump ile Erdoğan dün telefonda bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede S-400, F-35 gibi konuların yanı sıra ticaret hacminin yükseltilmesinin konuşulduğuna dair bilgiler var. Bu gelişmelerin kura veya piyasaya etkisi ise nötr oldu. Çünkü yatırımcılar artık belirsizlikden ziyade somut adım bekliyorlar. Yani Türkiye S-400 ve F-35 konusunu hem Rusya ile ilişkilerini bozmadan hem de Abd ile ilişkilerini bozmadan nasıl halledecek bunu piyasa görmek istiyor.

Sabah saatlerinde Çin'de açıklanan PMI verilerinin olumsuz oluşu yurtdışı borsalarda hafif bir negatiflik oluştururken, dünü belirsiz bir seyirle geçiren bir yükselen bir düşen Borsa İstanbul'un bugün neyi nasıl fiyatlayacağı da önemli olacak. Abd'de tüketici güveni ve askıdaki konut satışları verileri piyasalar tarafından izlenirken dün hafif bir değer kaybı yaşayan dolar endeksinde bu kayıplar devam edecek mi yoksa yeniden yukarı dönüş mü olacak bu da takip edilecek bir diğer unsur olacaktır.

Dolar kurunda hareketli ortalamalar yükselmeye devam ediyor. Düşüşlerini 5,92 seviyesi altına taşımayı başaramayan kur için yükselişin devamı halinde 6 lira seviyesi ön plana çıkmaya başlamış durumda. İstanbu seçim so nuçlarının bu hafta içerisinde netleşmesi bekleniyor. Yani seçimler iptal olacak mı olmayacak mı ? Eğer ki seçimler iptal olur ve yeni bir seçime gidilirse dolarda sert bir yükseliş kaçınılmaz olabilir. Çünkü yeni bir seçim belirsizliğine bir de güven sorunu eklenince kurda yükselişler kaçınılmaz olacaktır. Seçimler onaylanır ise bu durumda  belirsizlik ortadan kalktığı için hafif bir geri çekilme mümkün olabilir. Teknik anlamda 5,925 seviyesinin altına doğru yaşanabilecek geri çekilmelerde izleyeceğimiz ilk destek noktası 5,865 seviyesi oalcaktır.