Altın fiyatlarında dün seert bir geri çekilme yaşandı. 1,282 doların üzerinde tutunamayan altın fiyatları önemli destek noktası olarak üzerine basarak vurgulamış olduğumuz 1,277 dolar seviyesine kadar düşüşünü sürdürdü. Buradan gelen tepki alımlarıyla yeniden yükselişe geçen ons altın fiyatı güne 1,282 dolar üzerinde başladı.

Ekonomik takvimde Abd'de ekonomik güven endeksi ve askıdaki konut satışları verileri var. Önem derecesi 3 yıldızlı yani yüksek olmasına karşın altın fiyatlarına direkt olarak etki edebilecek veriler değiller. Bu nedenle piyasalarda dhaa çok teknik göstergelerin çalıştığı ve açıklamaların etkili olduğu bir gün izleyebiliriz. 

Son günlerde Abd tarafında Çin ile ilgili ticaret anlaşmalarına yönelik olarak yapılan açıklamalar genellikle olumlu ancak henüz vakit alacak bir süreç olacağı yönünde birleşiyor. Süreç uzadıkça belirsizliğin arttığını ve belirsiz ortamları da altının sevdiğini biliyoruz. Çin ile ticaret görüşmelerinde yaşanacak olumsuzluklarda altında yükseliş ivmesi hız kazanabilecektir.

altın grafiğini incelediğimizde dün belirttiğimiz gibi 1,277 doların altına inilmemesi ile beraber teknik göstergelerde yukarı yönlü hareketin devamı beklentisi korunuyor. Gün içerisinde 1,285 dolar seviyesi ve yukarı da 1,289 dolar seviyesi izleniyor olacaktır. Aşağıda ise 1,278 dolara doğru geri çekilmeler yaşanabilir. Artık bant hareketlerinin giderek daraldığını gördüğümüz ons altın tarafında destek ve direnç noktaları da birbirine yaklaşmış görünmekte. Ons altında yukarı yönlü hareketin daha gerçekci ve kalıcı olabilmesi için 1,296 dolar seviyesinin aşılması gerekmektedir