Dolar tl paritesinde düşüş hareketi Fomc öncesinde etkili olmaya devam ediyor. Özellikle 15 gündür devam eden Borsa İstanbulda ki yükselişten güç bulan TL dolara karşı da ciddi bir değer kazanımı içerisine girdi.  Hafta başında dolar kuru bir tepki vermiş olsa da bu tepki hareketi 5,387 seviyesi üzerine çıkamayaınca usdtry de düşüşler kaldığı yerden devam etti ve yeniden 5,30 seviyesine kadar gerileyen bir kur ile karşı karşıyayız.

Bugüne baktığımızda ABD büyüme verisi ve öncü tarım dışı istihdam verileri ön plana çıkarken, akşam ise FOMC tutanakları takip edilecek. Fed'in faiz kararınında açıklanacağı bugün o tarafta bir gelişme beklenmezken, yani herhangi bir faiz arttırımı ya da indirimi beklenmezken FOMC den gelecek açıklamalar piyasada etkili olabilecektir. Bu nedenle akşam saatlerinde alınacak pozisyonlarda dikkatli olunması gerekmektedir.

Dolar grafiği son günlerde yaşanan fiyatlamalar ile beraber oldukça karışık bir döneme giriş yaptı. Bildiğiniz gibi dolar tl de uzunca bir süredir satış tarafında yer alıyorduk ve olası yükselişleri hep satış fırsatı olarak değerlendirdik. Hala da dolar da çok sert yükselişlerin yaşanma ihtimalini düşük görmekteyiz ancak teknik olarak nasıl bir fiyatlama olabileceği konusunda bir netlik bulunmuyor. Bazı teknik göstergeler 5,28 üzerinde kalındıkça dolarda yükseliş devam eder derken bazıları ise 5,387 seviyesi geçilmeden dolarda çıkış zor diyor. Bu banta sıkışmış olan dolar kuru bu akşam FOMC etkisiyle bir tarafa kırılım gerçekleştirir mi önemli olacaktır. Dolar tarafında yaşanacak yükselişlerde 5,387 seviyesinin öneli kalmaya devam edeceğini ve bu seviye aşılmadıkça aşağı yönlü hareketin daha olası olacağını düşünmeye devam ediyoruz.