Aslında bundan haftalar önce altın son Fed öncesi 1,200 dolar civarında fiyatlanırken buralar dip noktalar diye defalarca vurgulamıştık. Bu seviyelerden altın alan kolay kolay para kaybetmez demiştik ve bugün altının yükselişini sürdürmesi haksız çıkmadığımızı göstermiş oldu. 1,200 dolardan 1,300 doların üzerine devam eden yolduluk, dün 1,307 doları da aşarak ,310 doların üzerine ulaştı.

Bu sabah saatlerinde yükselişlerine deva eden ons altın fiyatı an itibari ile 1,315 dolar seviyesine ulaşmış durumda. Bu akşam FED'den faiz arttırımı ya da faizlerde herhangi bir indirim beklentiler dahilinde değil. Bu nedenle piyasalar eski FED gecelerine oranla biraz daha rahat. Ancak Fed üyelerinin ve Fed Başkanı Powell'ın yapacak olduğu açıklamalar piyasalarda yönü tayin edici bir etmen olabilir. Bu nedenle akşam FED piyasalar tarafından takip ediliyor olacaktır. Altının yükselişini destekleyen diğer etmenlerin de devam ettiğini gördüğümüz piyasalarda ons tarafında grafikler neler söylüyor, nasıl şekilleniyor bir de buna bakalım.

 

Ons altın grafiğinde teknik göstergeler pozitif kalmaya devam ediyor ve altındaki yükselişi destekliyor ancak bugün teknikden ziyade akşam ki FOMC açıklamaları olacak. Bozulan hava şartlarına rağmen bugün toplanacağını ve herhangi bir aksama olmayacağını gece saatlerinde açıklayan FOMC sonrası piyasalarda nasıl bir hava oluşacak yatırımcılar tarafından merak ediliyor.    

FOMC sonrasında küresel piyasalarda değer kaybeden bir dolar ile karşılacak olursa  ons altın fiyatı önce 1,320 dolar sonrasında ise 1,336 dolar seviyesine doğru yükselişlerine devam edebilir. Ancak piyasalarda dolar lehine gelişecek olan durumlarda ise ons tarafında 1,300 dolar se viyesine doğru ir geri çekilme mümkün olabilecektir. Altın tarafında düşüşlerin hız kazanması halinde izleyeceğimiz destek noktası ise 1,280 dolar seviyesi olacaktır.